Cukrzyca jest chorobą dobrze znaną – szczególnie, gdy dotyka ona ludzi. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy i kot może zostać z nią zdiagnozowany. Czym jest kocia cukrzyca, jak dbać o pupila w chorobie i jakie są jej objawy? Tego właśnie dowiesz się z naszego artykułu!

Czym jest cukrzyca u kota?

Niewłaściwa dieta, otyłość, za mało ruchu, są jednymi z przyczyn rozwoju cukrzycy u kota. Czasami jest ona również uwarunkowana genetycznie. Cukrzyca to nic innego, jak zbyt niski poziom insuliny, która jest produkowana przez trzustkę. Gdy zdrowy kot lub człowiek zjada pokarmy zawierające węglowodany, wówczas trzustka zaczyna produkować insulinę, której zadaniem jest obniżenie poziomu cukru we krwi. Gdy trzustka zawiedzie, poziom glukozy we krwi niebezpiecznie wzrasta, mogąc doprowadzić do uszkodzenia innych organów.

Nie przegap objawów cukrzycy…

Cukrzyca to choroba, która nie daje objawów w postaci bólu lub znaczącej zmiany zachowania. Rozwija się zwykle powoli, a pierwsze symptomy są często bagatelizowane przez właścicieli. Jak więc ich nie przegapić? Obserwuj swojego zwierzaka!

Gdy zauważysz:

  • zwiększone pragnienie;
  • częstsze oddawanie moczu;
  • wilczy apetyt;
  • pogorszenie stanu sierści;
  • ospałość;
  • rezygnację z codziennej toalety;
  • spadek wagi…

Nie wahaj się! Udaj się do lekarza weterynarii na podstawowe badania i te w kierunku cukrzycy. Tylko szybka reakcja właściciela daje szanse na całkowite wyleczenie choroby i odstawienie leków wspomagających pracę trzustki.

Cukrzyca może prowadzić do groźnych powikłań

Nieleczona cukrzyca u ludzi i u zwierząt może powodować pogorszenie stanu zdrowia i uszkodzenia innych organów. U kota z cukrzycą, która jest nieleczona może wystąpić stłuszczenie wątroby, problemy z krążeniem w kończynach, niekontrolowany spadek wagi, problemy z nerkami i układem moczowym. Jednym z najgroźniejszych skutków nieleczonej cukrzycy u kota jest kwasica ketonowa. W wyniku choroby powstają ciała ketonowe, które przyczyniają się do spadku płynów oraz elektrolitów i zatrucia organizmu. Taki stan może doprowadzić nawet do śmierci kota.

Jak wygląda leczenie kociej cukrzycy?

Leczenie kociej cukrzycy odbywa się na wielu etapach. Najczęściej u kotów prowadzi się terapię hormonalną oraz wprowadza dietę wraz z zastosowaniem regularności posiłków. Niekiedy konieczne może okazać się podawanie insuliny.

Przy leczeniu cukrzycy warto pamiętać o tarczycy. Jej zaburzenia czynnościowe są bardzo często współtowarzyszące. Chorego kota trzeba również poddać diecie – należy więc zrezygnować z karm suchych, które zwykle w swoim składzie zawierają bardzo dużo węglowodanów, które są rozkładane na glukozę. Jako alternatywę można podawać wysokomięsne karmy more oraz samodzielnie wykonywane BARF-y.

Bardzo dobrym wyborem w kwestii żywienia jest konsultacja z dietetykiem zwierzęcym. Niestety weterynarze nie posiadają wiedzy z zakresu dietetyki (lub jest znacznie ograniczona), dlatego dla najlepszego efektu leczenia, warto udać się po poradę do specjalisty.

Skąd cukrzyca u kota?

U kotów – podobnie jak u ludzi rozróżniamy dwa typy choroby. Typ I powstaje w wyniku zniszczonych komórek beta tego narządu. Może się do tego przyczynić nowotwór przebyte lub aktywne zapalenie.

Typ II – wtórny niedobór insuliny, powstający w wyniku zmniejszonych receptorów dla insuliny, otyłości, która prowadzi do osłabienia funkcji receptorów GLUT4.

Warto więc przyjrzeć się diecie, wadze oraz cyklicznie wykonywać podstawowe badania krwi (w tym oznaczenie poziomu glukozy na czczo).

Gdy Twój mruczek jest starszy (powyżej 8 lat), istnieje wyższe prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy. Właśnie z tego powodu tak ważna jest obserwacja zachowań i codziennych rytuałów kota. Dzięki szybkiej interwencji i podjęciu leczenia, ustaleniu diety i przestrzeganiu dobrych nawyków żywieniowych, możesz uniknąć rozwoju groźnych powikłań rozwijających się w konsekwencji nieleczonej cukrzycy.

SIATKA DLA KOTA Z MONTAŻEM

montaz-siatki-dla-kota