Umiejętność korzystania z kuwety przez kota jest podstawą. Małe koty uczą się tego już w czwartym tygodniu życia, a czasem nawet wcześniej. Nauczenie kota korzystania z kuwety sprzyja czystości w domu. W kuwecie powinien znajdować się żwirek, można go kupić nawet w supermarkecie. Niestety część z nich może okazać się nietrafnym wyborem. Niektóre koty są również alergikami, przez co nie mogą korzystać ze wszystkich rodzajów dostępnych na rynku. Jak dopasować żwirek dla kota, aby zwierzę chętnie z niego korzystało?

Dostępne rodzaje żwirków

  • żwirek niezbrylający się – ten rodzaj charakteryzuje się tym, że po skorzystaniu przez klota z kuwety cała wilgoć zostaje wchłonięta, ale nie tworzą się grudki. Trzeba więc mieć na uwadze, że czyszcząc kuwetę trzeba usunąć nieczystości z zapasem. Ponadto zastosowanie takiego rodzaju podłoża do kuwety obliguje właściciela do częstej wymiany całej jej zawartości. Charakteryzuje się on również skłonnością do pylenia.
  • żwirek zbrylający – po kontakcie z cieczą żwirek tworzy grudki. Łatwo jest więc je usunąć łopatką bez konieczności wymiany całości. Ponadto kuweta zachowuje swoją czystość i nie trzeba jej tak często gruntownie czyścić. Zdarza się że czasami żwirek zbrylający pozostaje na kuwecie, a gdy kot kopie, może dość mocno się kurzyć.

Żwirki możemy również podzielić na materiał wykonania. Poza możliwościami do zbrylania warto również zwrócić uwagę na to jaki jest ich skład.

  • żwirek bentonitowy – jest to żwirek, który bardzo dobrze wiąże ciecze, absorbuje zapachy. Jest wykonany z naturalnego surowca. Czasami jednak po kontakcie z dużą ilością cieczy, tworzy się coś w rodzaju błota, które może być trudne do usunięcia z podłogi. Tego żwirku nie można również wyrzucać do toalety, ponieważ po kontakcie z dużą ilością wody bardzo nabiera objętości, przez co może zapchać rury kanalizacyjne.
  • żwirki z drewna – żwirki drewniane mogą być zbrylające lub niezbrylające. Są ekologiczne i można spuszczać je w toalecie. Mają przyjemny naturalny zapach i są wykonywane z drzew liściastych i iglastych. Ważną informacją dla właścicieli kotów jest to, że nie podrażniają delikatnego noska zwierzęcia.
  • żwirek silikatowy – jest to jeden z najpopularniejszych żwirków w dostępnych na rynku. Jest dosyć tani, dobrze chłonie zapach, zbryla się i nie pyli. Niestety jest wykonany z dosyć twardego materiału, przez co delikatne łapki kotka mogą się uszkadzać. Dodatkowo warto wskazać, że koty po toalecie się myją, a zlizywanie drobin takiego żwirku może okazać się szkodliwe.

Jaki żwirek wybrać?

Wybierając żwirek dla kota warto mieć na uwadze sposób jego utylizacji. Jeśli zależy Cii na ekologicznym rozwiązaniu warto sięgnąć po te drewniane. Dzięki temu środowisko nie otrzyma kolejnej warstwy śmieci, a ty będziesz mógł w spokoju zutylizować nieczystości w toalecie. Dodatkowo drewniane żwirki nie ranią delikatnych łapek kota, a jeśli ten miał dotychczas awersję do korzystania z kuwety, żwirek drewniany może rozwiązać ten problem.

Drewniane Żwirki są zbrylające i niezbrylające. Jeśli zależy Ci na łatwym i szybkim usunięciu nieczystości wybierz ten z zbrylający. Nie będziesz wówczas zobligowany do usunięcia całej zawartości kuwety raz na kilka dni, a znacznie rzadziej.

Problemem może okazać się, że podczas kopania przez kota w kuwecie żwirek się wysypuje. Wystarczy tylko trzymać w pogotowiu zmiotkę i szufelkę i wieczorem przy zmianie żwirku i usuwaniu nieczystości – pozamiatać.

Przy wyborze żwirku warto również zastanowić się, czy kuweta spełnia wymagania kota. Być może problemy z jego załatwianiem się wynikają ze zbyt małej ilości miejsca lub braku komfortu. Jeśli jednak twój kot jest alergikiem, przed wyborem nowego żwirku dobrze jest z konsultować się z alergologiem zwierzęcym. Żwirek musi być komfortowy nie tylko dla kota, ale również dla właściciela, który będzie sprzątał zawartość kuwety.

SIATKA DLA KOTA Z MONTAŻEM

montaz-siatki-dla-kota