Koty to zdecydowanie zwierzęta ciepłolubne, bardzo dobrze znoszą wyższe temperatury. Częstym widokiem jest kot wylegujący się w promieniach słonecznych lub zimą śpiący w kocach czy też blisko grzejnika. Nie mniej jednak kot, jak każda żywa istota, ma swoje grancie, co do temperatury, która z komfortowej robi się męcząca. Jak pomóc kotu przetrwać upały, jak pomóc podczas gorących, letnich dni oraz jak uchronić kota przed udarem cieplnym?

Koty bardzo dobrze przystosowują się do zaistniałych w otoczeniu sytuacji. Jeśli jednak robi  się im za ciepło, z łatwością znajdują chłodniejsze miejsce. Problem pojawia się wówczas, gdy zwierzak nie ma do takiego miejsca dostępu. To, jak kot radzi sobie w upalne dni, zależy także od jego rasy, wagi oraz ewentualnych chorób. Koty perskie gorzej radzą sobie z wysokimi temperaturami, ze względu na płaskie nosy. Koty o długiej i gęstej, a także ciemnej sierści szybciej się nagrzeją. Zwierzęta z chorobami układu oddechowego czy sercowego są w grupie podwyższonego ryzyka podczas, gdy żar leje się z nieba.

Gdzie poci się kot?

Podstawową wiedzą odnośnie dbania o futrzaka latem jest świadomość, że kot poci się tylko przez opuszki łapek. Jest to mała powierzchnia, co powoduje, że kot długo się schładza, a pomóc możemy mu przecierając łapki wilgotną szmatką, namoczoną wcześniej chłodną, ale nie lodowato zimną wodą (nie popieramy stosowania w tej czynności alkoholu. Co prawda szybko paruje, ale przynosi więcej szkody niż pomocy). Unikajmy kontrastów podczas schładzania pupili, ponieważ my także w upalne dni nie chcielibyśmy zostać nagle obłożeni lodowatym ręcznikiem. Obserwując mruczki podczas lata możemy zauważyć intensywniejsze wylizywanie futerka. Gdy ślina paruje, kot się schładza, natomiast przy ponad 30 stopniowych temperaturach za oknem, może nie być to wystarczające. Wówczas oprócz przecierania łapek wilgotną ścierką, możemy przetrzeć całego kota, oczywiście omijając miejsca, których mruczek nie lubi nam udostępniać (jeśli takie występują) np. brzuch, ogon czy tylne łapki. Nie chcemy przecież zrazić go do tego rodzaju czynności, ponieważ najpewniej potrzeba przetarcia kota wilgotną ścierką będzie pojawiać się niejednokrotnie przez okres całego lata.

Jak zachęcić futrzaka do picia wody? Jak karmić latem?

Kolejnym krokiem w kierunku pomocy kotu latem, to stały dostęp do wody. Jedna miska w ciepłe dni to za mało. Rozstaw je w różnych częściach domu tak, aby kot miał je zawsze blisko miejsc, w których najbardziej lubi przebywać. W miarę możliwości zostaw miski w miejscach, gdzie w ciągu dnia wody nie nagrzeją promienie słoneczne wpadające przez okna. Dodatkowo do wody można dorzucić kostki lodu. Jeśli Twój kot nie jest chętny do picia, może grozić mu odwodnienie, które najszybciej objawi się apatią, a w dalszych i skrajnych etapach może stanowić zagrożenie życia. Jak zachęcić futrzaka do picia wody? Dodaj do niej zmrożoną kostkę bulionową (zamroź wodę po gotowaniu mięsa, koniecznie bez soli i innych przypraw). Drugim sposobem jest kupno fontanny. Koty bardzo lubią pić wodę, która jest w ruchu, ponieważ jest to dla nich znacznie bardziej interesujące ze względu na wciąż silny instynkt łowiecki.

Jak karmić kota latem? Na szczęście nie ma potrzebny do modyfikacji diety kota. Należy jednak pamiętać, że karma mokra szybciej się psuje, a także jest celem dla much, które w mięsie składają swoje jaja. W związku z tym latem częściej zmieniaj mokrą karmę oraz dokładnie myj miski, najlepiej zalewając je wrzątkiem. Jeśli musisz podawać mruczkowi suchą karmę, tym bardziej zadbaj o dużą ilość i łatwy dostęp do wody, ponieważ sucha karma wzmaga pragnienie. Warto także podawać karmę wcześniej schłodzoną w lodówce, choć nie u każdego mruczka może się to sprawdzić, ponieważ w naturze koty jedzą posiłki ciepłe – złapane przez nich np. myszy nigdy nie są chłodne, jak schłodzona przez nas w lodówce karma.

Zacienione miejsca, klimatyzacja

Ważnym krokiem w kierunku pomocy mruczkom latem przy wysokich temperaturach jest po prostu zapewnienie kotu zacienionych miejsc. Nie zamykaj go w jednym pokoju, udostępnij mu szczególnie pomieszczenia, w których na podłodze znajdują się kafelki. Twój pupil z chęcią schłodzi się leżąc właśnie w takich miejscach. Zasłoń okna, szczególnie przed południem, tak aby w porach najwyższych temperatur Twój dom nie nagrzewał się zbyt szybko. Warto od spodu zostawić kawałek odsłoniętego okna, aby nie zabierać kotu możliwości obserwacji tego, co dzieje się na zewnątrz. Jeśli masz taką możliwość włącz klimatyzację lub wiatrak, aby zapewnić przepływ powietrza. Wieczorem, gdy upał zelży, wypuść kota na balkon / wolierę lub wyjdź z nim na spacer. Pamiętaj, by balkon był dla kota bezpiecznym miejscem. Aby tak było, zabezpiecz go siatką. Na spacer wychodź z kotem tylko na smyczy lub na terenie, który jest odpowiednio zabezpieczony (np. siatką z niepełnym zadaszeniem). Jeśli Twoje okna są zabezpieczone przed wypadnięciem kota lub zaklinowaniem się w nim, otwórz je na noc, aby schłodzić mieszkanie i w ten sposób przygotować je na kolejny upalny dzień.

Porę dnia, w których temperatura dla kota jest bardziej komfortowa – poranki oraz wieczory – wykorzystaj na spacery, a także na czas podawania pokarmu, szczególnie jeśli przez upały kot nie chce jeść w ciągu dnia. Poranek i wieczór to także lepszy czas na zabawę, niż  między godz 12 a 16, gdy zazwyczaj temperatura jest najwyższa.

Transport kota w upale

Jeśli musisz przewieźć swojego pupila w aucie, postaraj się także nie robić tego w południe. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości i zastanawiasz się jak przewieźć kota w upalne dni, to pierwszym krokiem będzie włączenie w samochodzie klimatyzacji, a także przewiezienie zwierzaka w przewiewnym transporterze. Pod transporterem możesz umieścić specjalną matę chłodzącą lub np. butelkę z zimną, a nawet zamrożoną wodą. W przypadku mat chłodzących czy to domowych, czy kupionych w sklepach z akcesoriami dla zwierząt, pamiętaj aby kot miał także miejsce, które nie będzie zbyt chłodne, aby mógł się położyć z boku, gdy zrobi mu się za zimno. Ważne jest to, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać kota samego w aucie, ponieważ może skończyć się to dla niego tragicznie!

Udar cieplny u kotów

Bardzo groźną sytuacją jest udar cieplny u kotów. Jego podstawowe objawy to dyszenie, tachykardia, zaburzenia nerwowe. W takiej sytuacji konieczna jest szybka pomoc. Pomóż kotu się schłodzić korzystając z powyżej wymienionych porad. Pamiętaj by nie chłodzić go zbyt intensywnie, aby kot nie doznał szoku termicznego. Gdy zwierzę dojdzie już do siebie, warto udać się do weterynarza na badanie kontrolne, oczywiście z zastosowaniem zasad transportu kota w upalne dni, które opisaliśmy wyżej.

SIATKA DLA KOTA Z MONTAŻEM

montaz-siatki-dla-kota