Kocia woliera jest odpowiednikiem kociego azylu – jest bezpiecznym kawałkiem zewnętrznej przestrzeni, stworzonym z myślą o naszym czworonogu, w którym może poczuć odrobinę więcej swobody i zaczerpnąć powiewu wolności. Woliery dla kotów to nic innego jak wybieg dla kotów – jest to bardzo duża klatka znajdująca się na zewnątrz, służąca do bezpiecznych spacerów na świeżym powietrzu. Wyróżnia się woliery o konstrukcji drewnianej, konstrukcji z profili stalowych ocynkowanych lub aluminiowych. Całość łączy zabezpieczająca siatka dla kota. Woliera dla kota znakomicie sprawdzi się w domkach jednorodzinnych jak i budynkach z dostępem do ogrodu. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest połączenie naszego tarasu albo ganku z wolierą. Mamy wtedy możliwość wspólnego przebywania na zewnątrz i cieszenia się wspólnie z uroków pięknej pogody.

Dlaczego Twój kot pokocha Cię jeszcze bardziej, gdy zainwestujesz w wolierę dla niego?

Największym prezentem jaki możemy podarować naszym pupilom, jest możliwość długiego i zdrowego życia w domu pełnym miłości i opieki. Aby nasze koty były jeszcze szczęśliwsze, warto zapewnić im odpowiednie warunki bytowe nie tylko w domu, ale i poza nim.

Mieszkając w domach z ogrodami lub nawet w mieszkaniach z dostępem do niego, bardzo często umożliwiamy wyjście kotom na zewnątrz, aby zaczerpnęły świeżego powietrza, nacieszyły się słońcem. Jednak nawet najwyższe ogrodzenie nie jest barierą nie do pokonania dla naszych czworonożnych wielbicieli wspinaczki. Musimy mieć na uwadze jakie niebezpieczeństwa czyhają poza naszym ogrodem np. trucizny, narażenie na choroby przenoszone przez inne zwierzęta, czy po prostu kontakt z często dzikimi zwierzętami, który może zakończyć się atakiem z ich strony. Największym zagrożeniem są oczywiście pojazdy, pod które mogą wpaść nasze pociechy, ale także mogą je po prostu wystraszyć i zdezorientować, co może zakończyć się ucieczką kota w nieznane miejsce. Lista zagrożeń jest długa i bardzo często może zakończyć się tragicznie.

Dlatego jeżeli bardzo zależy nam na zdrowiu i długim życiu naszych czworonożnych przyjaciół, nie powinniśmy się wahać z decyzją o wybudowaniu kociej woliery, która oprócz dostarczenia wrażeń i zaspokojenia potrzeb kociej ciekawości świata zapewni im całkowite bezpieczeństwo przed zagrożeniami środowiska zewnętrznego.

Jak zrobić wolierę dla kota?

Samodzielne wykonanie woliery dla kota nie należy do najprostszych zadań. Aby wykonać wolierę profesjonalnie, tak aby zapewniła kotu bezpieczeństwo, jednocześnie ciesząc nasze oko swą estetyką, będą potrzebne specjalne narzędzia do obróbki drewna lub metalu czy montażu elementów złącznych. Bez takich narzędzi poprawny montaż będzie niewykonalny, dlatego szybszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zlecenie takiej usługi profesjonalnym firmom. Oczywiście możemy „podjąć rękawicę” i spróbować wykonać takie zadanie samodzielnie.

Od czego zacząć?

Należy rozpocząć od wyznaczenia miejsca, w którym stanie woliera. Optymalny rozmiar woliery to 5 metrów długości, 2 metry szerokości oraz 2,5 metra wysokości. Taka przestrzeń zdecydowanie zapewni swobodę naszym pupilom. Następnie należy zgromadzić materiały oraz narzędzia potrzebne do budowy. Woliery wykonane z profili aluminiowych lub stalowych będą trwalsze, natomiast drewno często lepiej komponuje się z wystrojem naszych tarasów, a odpowiednio zabezpieczone również posłuży nam długie lata.

Gdy wyznaczymy już odpowiednie miejsce, możemy przystąpić do montowania oraz osadzania belek pionowych oraz poziomych. W zależności od rodzaju podłoża, do montażu belek pionowych warto użyć specjalnych kotew, wykorzystywanych przy budowie ogrodzeń lub altan. Zapewnią one dobrą, stabilną konstrukcję oraz w przypadku drewnianych belek zabezpieczą przed bezpośrednim kontaktem – drewno – ziemia. Belki lub profile należy łączyć ze sobą za pomocą kątowników, śrub oraz wkrętów. Materiał i klasę łączników należy dobrać odpowiednio do użytych materiałów konstrukcji. W przypadku konstrukcji drewnianych, pomiędzy pionowymi i poziomymi belkami, warto zastosować tak zwane zastrzały. Taki zabieg zdecydowanie usztywni konstrukcję i czyni ją stabilniejszą.

kocia woliera - rozmiar woliery

Konstrukcja woliery gotowa – co następne?

Po wykonaniu konstrukcji, całość należy obudować metalową siatką, pokrytą warstwą ocynku, który zabezpiecza stal przed korozją, używając do tego odpowiednich wkrętów oraz łączników.

Trudniejszą, ale jednocześnie bardziej estetyczną formą, jest stworzenie stelaża z linek stalowych naciągniętych śrubami rzymskimi. Do tak przygotowanego stelaża należy dopiąć siatkę polietylenową do linki za pomocą specjalnych zszywek. Taki montaż wymaga użycia specjalistycznych narzędzi.

Pamiętajmy, aby siatka ochronna dla kota użyta podczas montażu była wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Jest to najważniejszy element całej konstrukcji.

Dodatkowo, w zależności od potrzeby, istnieje możliwość zamontowania furtki, którą można wykonać albo z belek drewnianych – w przypadku woliery drewnianej lub z profili – w przypadku woliery z profili aluminiowych lub stalowych. Furtkę montujemy za pomocą zawiasów. Na stelaż furtki należy założyć tą samą siatkę, która była użyta podczas montażu całej woliery.

kocia woliera - specjalistyczne narzędzia

Pamiętajmy, aby siatka ochronna dla kota użyta podczas montażu była wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Jest to najważniejszy element całej konstrukcji.

Dodatkowo, w zależności od potrzeby, istnieje możliwość zamontowania furtki, którą można wykonać albo z belek drewnianych – w przypadku woliery drewnianej lub z profili – w przypadku woliery z profili aluminiowych lub stalowych. Furtkę montujemy za pomocą zawiasów. Na stelaż furtki należy założyć tą samą siatkę, która była użyta podczas montażu całej woliery.

Jakby tu luksusowo, czy dodatki do kociej woliery warte grzechu?

Wybudowaną wolierę dla kota, warto wyposażyć w dodatkowe elementy zapewniające kotu więcej atrakcji. Świetnie nadają się do tego stare pnie, żerdzie do wspinanie lub drabinki, które mogą być usytuowane w taki sposób, aby zapewnić kotu dostęp do środka domu. Nie zapominajmy o innym ważnym wyposażeniu, jak przytulne miejsce do spania czy wylegiwania, zabawki, a także plandeki lub jakieś okrycia, które choć w części woliery zapewnią cień.

Posiadacze dużych kotów bardzo często nie mają miejsca w domu na duży drapak – w takim przypadku woliera sprawdzi się idealnie. Posiadając większą ilość kotów postarajmy się, aby każdy z pupili miał kawałek swojego prywatnego miejsca.

kocia woliera

Realizacje

Nasza firma posiada doświadczenie w montażu kocich wolier. Zapoznaj się z wykonanymi do tej pory:

SIATKA DLA KOTA Z MONTAŻEM

montaz-siatki-dla-kota