W jaki sposób gołębie mogą szkodzić?

Wróble to jedne z najbardziej znanych ptaków spotykanych w naszym kraju, a wraz z gołębiami przodują wśród innych gatunków ptaków w obleganiu i zadomawianiu się na miejskich balkonach. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, wróble potrafią przysporzyć sporych problemów właścicielom mieszkań, związanych nie tylko z zanieczyszczeniem, ale przede wszystkim z niszczeniem elewacji, ponieważ wróble bardzo często wydziobują dziury w różnych zakamarkach budynku, aby tworzyć tam swoje gniazda. Owszem, dźwięki wydawane przez te wesołe ptaki mogą dostarczać nam przyjemność, szczególnie wiosną, kiedy świat roślin i zwierząt budzi się do życia, a nasze samopoczucie związane jest właśnie z pięknem otaczającej przestrzeni i śpiewem ptaków. Jednak im dłużej bagatelizujemy ich obecność na naszym balkonie, tym trudniej będzie nam je wypędzić. A należy pamiętać, że wróble są objęte ochroną gatunkową, uregulowaną prawnie, w związku z czym tych zwierząt nie można krzywdzić ani usuwać lub niszczyć ich gniazd w okresie lęgowym.

Na rynku można znaleźć różne narzędzia do „walki” z wróblami. Od sztucznych ptaków po różnego rodzaju wiatraczki, kolce, odstraszacze dźwiękowe czy nawet spraye. Jednak te wszystkie metody służą jedynie odstraszaniu, ale nie stu procentowego gwarantują sukcesu. Jedynym skutecznym sposobem, zapewniającym ochronę naszego balkonu przed odwiedzinami wróbli jest montaż siatki przeciwko wróblom.

Jak założyć siatkę przeciw wróblom?

Najważniejszym elementem jest dobór odpowiedniej siatki, aby te małe ptaszki nie przedostały się przez oczka. Nie jest to taka sama siatka jak ta, która służy dla zabezpieczenia balkonu przed wypadnięciem kota. Najlepszym wyborem będzie siatka o wymiarach oczek 19mm x 19mm (lub mniejsze) i splocie grubości 1mm. Polecamy siatki polietylenowe z uwagi na bardzo dobrą wytrzymałość oraz odporność na warunki atmosferyczne. Siatki te dostępne są w kolorze czarnym, piaskowym oraz zielonym.

Siatkę przeciw wróblom należy zamontować bardzo szczelnie. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ wróble oprócz swoich niewielkich rozmiarów są bardzo zwinne i sprytne – są w stanie znaleźć każdą lukę czy nieszczelność. To, w jaki sposób siatka zostanie zamontowana, decyduje o funkcjonalności i skuteczności całego systemu zabezpieczenia.

Kto może zamontować taką siatkę? Tak naprawdę każdy może spróbować zamontować siatkę przeciw wróblom, należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie podczas montażu, doborze odpowiednich materiałów i elementów montażowych, a w efekcie o szczelnej i poprawnej instalacji całego osiatkowania. Oczywiście polecamy zlecenie takiego montażu profesjonalnej firmie, która posiada odpowiednie doświadczenie, umiejętności, a także potrzebne materiały i narzędzia.

ZABEZPIECZ BUDYNEK
PRZED PTAKAMI

montaz-zabezpieczen-przeciw-ptakom