Istnieje bardzo popularny mit, że to właśnie mleko jest napojem dedykowany kotom. Takie twierdzenie okazuje się jednak fałszywe. Małe kotki od urodzenia, aż do 8-12 tygodnia życia wypijają mleko od matki, a wraz z nim składniki potrzebne do życia i odpowiedniego rozwoju. W późniejszych tygodniach życia, w ich organizmie zanika enzym odpowiedzialny za trawienie laktozy. Z tego powodu niewskazane jest podawanie mleka starszym kotom, ze względu na to, że podobnie jak u człowieka, mogą pojawić się objawy związane z nietolerancją. W związku z tym, najlepszym napojem dla kota jest woda. W dodatku warto zadbać, by była ona odpowiednio przygotowana. Przede wszystkim świeża – należy pamiętać więc, by wymieniać ją przynajmniej raz dziennie. Woda może być przegotowana lub przefiltrowana. Ważne jest też, aby była ona zimna.

Dlaczego woda dla kota jest bardzo ważna?

Bardzo ważne jest nawodnienie organizmu kota. Odpowiednia ilość pitej wody, wpływa na pracę wszystkich narządów wewnętrznych zwierzęcia, a w szczególności nerek. Woda wspiera trawienie, w tym rozpuszczanie i transport substancji odżywczych w organizmie. Od jej poziomu zależy masa ciała pupila, a także nawilżenie całego ciała i jego temperatura. Z tych powodów niezwykle istotne jest zadbanie, by kot spożywał w ciągu dnia odpowiednią ilość wody. W przeciwnym wypadku może dojść do odwodnienia i wiążących się z tym konsekwencji zdrowotnych.

Jak zadbać o to, by kot chciał pić odpowiednią ilość wody?

Nie wszystkie koty lubią pić wodę, a wynika to z ich pochodzenia i uwarunkowań. a mianowicie koty mają korzenie pustynne, a swoje dzienne zapotrzebowanie na wodę pozyskiwały wraz ze spożywanym pożywieniem. W dodatku ich uczucie pragnienia, włącza się dopiero w momencie odwodnienia – z tego powodu nie można do tego dopuszczać. Pojawia się więc problem, jak zachęcić kota do picia wody. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią miskę z wodą dla swojego kota – wyprofilowaną, o odpowiedniej wysokości, z nietoksycznego materiału. Woda w niej powinna być nalana po brzegi, by łatwo było się napić oraz zawsze świeża i chłodna. Ustawić ją należy z dala od kuwety i misek z jedzeniem. Dobrym pomysłem jest ustawienie kilku misek w różnych miejscach domu, aby za każdym razem, gdy kot się na nią natknie, przypominał sobie o piciu. Jeśli problem wciąż nie znika, można eksperymentować z różnymi rodzajami misek i sprawdzić, która najbardziej odpowiada kotu. Jak można zauważyć, koty chętnie piją wodę prosto z kranu. Wiąże się to z ich naturalną ciągotą do wody w ruchu. W tym wypadku pomocne może okazać się zaopatrzenie w kocią fontannę – dozownik świeżej wody będącej w ruchu. Równie ważną rzeczą, jest kontrolowanie spożywanej suchej karmy i dostarczanie wody wraz z karmą mokrą. Zawiera ona aż 80% wody, dlatego jest idealnym sposobem na uzupełnienie braków.

Jaki dozownik dla kota wybrać?

Idealnym substytutem tradycyjnej miski dla kota jest automatyczna fontanna. Różni się tym, że ma w niej miejsce stała cyrkulacja, dzięki czemu woda jest zawsze w ruchu oraz ciągle świeża i czysta. Użytkowanie jest proste, wystarczy napełnić należy zbiornik wodą, czyścić regularnie elementy urządzenia oraz raz na jakiś czas wymieniać filtry, które są odpowiedzialne za oczyszczanie wody. Wśród zalet można wymienić wiele rzeczy, między innymi kot dzięki ciekawej formie przepływu zostaje zmotywowany do picia. Woda dzięki filtrom jest na bieżąco oczyszczana z sierści i wszelkich nieczystości. Rozwiązanie to okazuje się również pomocne podczas nieobecności właściciela, ponieważ fontanna w tym czasie sama zadba o dostęp do świeżej wody.

Przy wyborze należy zastanowić się, która fontanna z dostępnych na rynku będzie odpowiednia dla kota. Mogą one mieć różne kształty, formy oraz pojemności. Rozmiar ma znaczenie, jeśli w domu jest kilka kotów – wtedy dobrze jest zaopatrzyć się w większy model. Ważne jest, aby fontanna była stabilna i ciężko było ją przewrócić. Filtr węglowy powinien być dobrej jakości – działa on podobnie jak w dzbankach filtrujących wodę. Dobrze jeśli urządzenie jest również łatwe do czyszczenia np w zmywarce, dzięki czemu prościej będzie zachować czystość akcesoriów i tym samym nie zrazić kota do picia wody.

Odwodnienie kota- objawy i przeciwdziałanie

Kot najczęściej zaczyna odczuwać pragnienie dopiero w momencie, gdy stan jest już wymagający reakcji i często niebezpieczny, ponieważ może powodować uszkodzenia nerek, infekcje, niedrożność jelit, wymioty oraz problemy z apetytem. Odwodnienie u kota wywołuje podobne objawy, jakie występują u człowieka. Są to między innymi: zmniejszenie elastyczności skóry, suchość śluzówki w jamie ustnej, zły stan skóry i sierści, zapadnięte powieki, gorsze samopoczucie itd. W przypadku 20% utraty wody prowadzi to do śmierci. Działać należy zacząć od razu, podając kotu wodę małymi porcjami oraz uzupełniając poziom elektrolitów w organizmie (chloru, potasu, sodu, wapnia). Jeśli stan kota jest zły i zauważalne są objawy odwodnienia – niezwłocznie należy udać się do weterynarza, ponieważ konieczne może być podłączenie kroplówki, która uzupełni w organizmie brakujące płyny i go wzmocni.

SIATKA DLA KOTA Z MONTAŻEM

montaz-siatki-dla-kota