Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego bardzo nie lubią wszelkich zmian otoczenia. Mogłoby się wydawać, że koty lubią wędrówki, ponieważ na wolności przemierzają rozległe ścieżki, nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie znajdują się obranym przez niego terytorium. Nie chcą go opuszczać ze względu na bezpieczeństwo i dostęp do pożywienia . Wszystkie koty mają tę wrodzoną cechę – nawet te od urodzenia mieszkające w domu. Z tego powodu podróże z kotem nie są dla niego niczym przyjemnym. Każda zmiana otoczenia wywołuje w nich stres związany z nowymi zapachami i dźwiękami, które sprawiają, że czuje się on zagrożony. Jeśli kot od malutkiego dużo podróżuje, bardzo prawdopodobne jest, że się do tych zmian przyzwyczai i każdą kolejną podróż będzie znosił coraz lepiej. Jeśli jednak kot nie jest do nich przyzwyczajony, należy zadbać o to, żeby zniósł podróż jak najlepiej.

Jak przygotować kota do podróży?

Oswajanie z podróżami najlepiej zacząć, kiedy jest jeszcze malutkim kotem. To wtedy są one najbardziej ciekawe otoczenia i będzie im to sprawiać mniej problemu. Dorosłe koty również da się oswoić z podróżami, ale może to być nieco trudniejsze. Przed wyjazdem konieczne jest zaopatrzenie się w specjalny transporter lub torbę transportową, które zapewniają kotu niewielką, ale bezpieczną przestrzeń. Nie powinno się jednak wkładać kota w dniu wyjazdu do nowego transportera, z którym nigdy wcześniej nie miał styczności. Z tego względu dobrze postawić go otwartego w domu już jakiś czas przed wyjazdem np. obok legowiska, dzięki czemu kot zaznajomi się z nim, zostawi na nim swój zapach i łatwiej mu będzie się do niego przyzwyczaić. Być może sam zacznie do niego wchodzić i w nim spać, co dodatkowo zaplusuje. Jeśli tak się nie stanie, można wykorzystać w tym celu różne smakołyki i chować je w transporterze, dzięki czemu będzie się on kojarzył się kotu z czymś pozytywnym. Ważne jest jednak by na siłę nie zamykać drzwi – kot powinien mieć możliwość, by w każdej chwili go opuścić. Przed wyjazdem koniecznie należy pamiętać o wykonaniu wszystkich cyklicznych szczepień, jeśli są nieaktualne oraz przygotować inne rzeczy potrzebne do wyjazdu tj. szelki i smycz, paszport dla kota w przypadku podróży za granicę, książeczkę zdrowia kota, miski na wodę i na jedzenie, karmę oraz kuwetę. Około 4-5 godzin przed wyjazdem nie powinno się podawać kotu jedzenia, aby uniknąć problemów w przypadku wystąpienia choroby lokomocyjnej. Zamiast tego, do momentu wyjścia dobrze jest podawać kotu samą wodę.

Co zrobić, żeby podróż z kotem była bezpieczna?

Niezależnie jaki środek lokomocji się wybierze, najlepszym sposobem do podróżowania z kotem jest transporter. Dla bezpieczeństwa musi on być wyposażony w wytrzymałe zamknięcie i uchwyt na pas. Jego ściany powinny być jednolite, a konstrukcja wyposażona w otwory wentylacyjne. W środku można go wyścielić znanymi kotu materiałami dla komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Aby przygotować się na możliwe wypróżnienia, wyściółka powinno być chłonna. Jeśli podróż odbywa się samochodem, należy wcześniej dobrze go wywietrzyć. Podczas podróży nie powinno się mieć otwartych okien ze względu na przeciągi i niepożądany hałas. Kot ostatni posiłek powinien zjeść minimum 4 godziny przed odjazdem, aby uniknąć zwracania podczas jazdy. Transporter należy umieścić tak, aby był bezpieczny w razie nagłego hamowania oraz umocować go pasem bezpieczeństwa. Jeśli jest to możliwe, trzeba zapewnić kotu stały dostęp do świeżej wody, dzięki specjalnej misce podróżnej, z której się ona nie wylewa. W przypadku długiej podróży, co jakiś czas konieczne jest robienie przerw, by kota nakarmić. Być może konieczne będzie wtedy także wymienienie wyściółki transportera. Dobrze jest podczas jazdy zrezygnować z głośnego radia, aby nie dostarczać kotu dodatkowego stresu związanego z dochodzącymi bodźcami.

W przypadku jazdy pociągiem transporter umożliwia trzymanie kota na kolanach lub obok w zależności od dostępnej przestrzeni. Jeśli się go nie posiada, a kot podróżuje w smyczy, konieczny staje się zakup biletu. Trzeba również pamiętać, aby mieć przy sobie zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Podróż samolotem również jest możliwa ze swoim kotem, jeśli spełni się wymagane warunki. Przede wszystkim kot musi posiadać swój specjalny bilet lotniczy. Są również zasady co do wagi kota oraz rozmiaru transportera. Duża ilość linii pozwala na zabranie kota ze sobą do kabiny i umieszczenie go pod siedzeniem będącym przed. Jeśli jednak waga kota z transporterem przekroczy 8kg- musi on być umieszczony w klatce w luku bagażowym, co zdecydowanie nie jest dla niego dobrym rozwiązaniem. Również w tym wypadku, przed wylotem trzeba przygotować potrzebne dokumenty, czyli aktualną książeczkę szczepień, zaświadczenie od weterynarza oraz paszport.

Jak uspokoić kota w podróży?

Aby pupil podczas podróży był spokojny, dobrze jest pozostawać z nim w kontakcie wizualnym, słownym i fizycznym. Nasza obecność korzystnie wpływa na samopoczucie kota i jego komfort psychiczny, dlatego nie powinno się oddalać z zasięgu jego wzroku. Zwłaszcza jeśli kot nas dobrze zna i utożsamia z poczuciem bezpieczeństwa. Wystarczy nawet samo przebywanie obok, ponieważ kot oprócz rejestrowania wzrokiem, czuje zapach swojego właściciela. Jeśli chodzi o głaskanie czy mówienie do kota, należy dostosować się do jego preferencji. U niektórych kotów działa to uspokajająco, u innych zaś może spowodować dodatkowe rozdrażnienie. Można także przykryć transporter ręcznikiem lub pokrowcem, dzięki czemu kot odetnie się od pobudzających bodźców i łatwiej będzie mu zasnąć. Jeśli nie jest jeszcze dostatecznie oswojony z transporterem dobrym pomysłem jest pozostawienie mu w środku jakiejś zabawki lub znajomego przedmiotu, aby czuł się bardziej bezpiecznie. W skrajnych przypadkach, gdy kot naprawdę źle znosi podróż można sięgnąć po preparaty uspokajające przeznaczone dla kotów. W tym wypadku musi to być jednak skonsultowane z weterynarzem, aby mieć pewność, że nie zaszkodzi to jego zdrowiu.

Po podróży…

Kot może się czuć nieswojo. Będzie więc potrzebował czasu, by z powrotem zaaklimatyzować się w domu i poczuć się pewnie. Dobrze jest dać mu wtedy przestrzeń i swobodę, której do tego potrzebuje. Dodatkowo należy zostawić transporter w domu do jego stałej dyspozycji. Oswajać się z nim powinien nie tylko w podróży, ale przede wszystkim w znanym mu miejscu. Dzięki temu będzie on kotu doskonale znany i tym łatwiej będzie mu znieść kolejną podróż w przyszłości.

SIATKA DLA KOTA Z MONTAŻEM

montaz-siatki-dla-kota