Miejsce snu, czas, pozycja – to czynniki, z których można wiele się dowiedzieć. Mogą wskazać stan psychiczny, zaburzenia zdrowotne, konflikty między kotami w tym samym domu.

Koty śpią bardzo dużo. Zastanawiałeś się kiedy, dlaczego Twój kot wybrał akurat to konkretne miejsce do spania? A może miałeś wrażenie, że coś mu się śni? Wszystko o kocim śnie znajdziesz w naszym artykule!

Koty to śpiochy!

Koty śpią bardzo dużo. Mają to wpisane w swój cykl funkcjonowania w ciągu dnia. Co ciekawe ich organizm wie, że sen kota jest potrzebny podczas różnych procesów zachodzących w organizmie – na przykład trawienia. Warto wiedzieć, że sen jest podstawową potrzebą kota w ciągu dnia – zamyka on cykl łowiecki. Spanie dla kota jest odpoczynkiem, czasem na regenerację organizmu, a także przygotowaniem do następnego polowania (zabawy), które wpisane jest w naturalny cykl funkcjonowania zwierzęcia. Koty sypiają nawet 16 godzin dziennie. Oczywiście ostateczna długość odpoczynku zależy od od kilku czynników. Jednym z takich kryteriów jest wiek – kociaki przesypiają znacznie więcej, niż młode, dorosłe koty. Natomiast te starsze, ponownie przesypiają większość część dnia.

Aktywność kota w nocy

Koty to urodzeni łowcy. Zazwyczaj największą aktywność wykazują w nocy, ponieważ właśnie wtedy ich potencjalne ofiary również zaczynają swój czas na szukanie pożywienia i wychodzą z nor. Koty wychodzące właśnie wtedy wstają i udają na polowanie. Mruczki mieszkające z ludźmi – bez opuszczania domu zwykle potrafią się dostosować i przesypiają noc wraz z właścicielem. Polowanie to bardzo wyczerpująca dla kota czynność. Najpierw obserwuje on swoją ofiarę, czai się, aż do idealnego momentu. Nagle…skok! Czas na konsumpcję. Wczesnym rankiem, zaraz po posiłku moment na odpoczynek i pozwolenie organizmowi na spokojne przetrawienie ofiary.

Kocia pozycja podczas snu i lokalizacje

Czy twój kot czuje się bezpiecznie? Jest zrelaksowany, a może gotowy by w każdej chwili uciec?

Koty bardzo lubią czuć się bezpiecznie i jednocześnie mieć wgląd na otoczenie. To właśnie dlatego wybierają ciasne zakamarki, naczęściej zlokalizowane na szafach, półkach. Gdzieś, gdzie nikt nie będzie krzyczał, a w razie niebezpieczeństwa z łatwością zauważą zagrożenie i uciekną.

A co o samopoczuciu kota mówi jego pozycja?

  • sfinks lub bochenek chleba – jest zazwyczaj przyjmowana na krótkie drzemki, podczas których w razie niebezpieczeństwa można szybko się poderwać do ucieczki. Taka pozycja wskazuje, że zwierzak może nie czuć się do końca pewnie i woli mieć sprawy – cóż…w swoich łapach!
  • na boku z wyciągniętymi łapkami – często koty przyjmują tę pozycję, gdy jest im za gorąco. Mogą zapaść w dłuższy sen, a odsłonięty brzuszek to pewność, że nic im nie zagraża. Choć z tej pozycji również łatwo jest się poderwać do ucieczki!
  • kłębek – to chyba najbardziej urocza pozycja – mała kulka puchu. Gdy tak śpi Twój kot – oznacza to, że zapadł w dłuższy sen. Czasami możesz również zaobserwować ruchy oczu, stęknięcia i miauknięcia – to właśnie charakteryzuje tę fazę snu – REM. Niektóre koty przyjmują tę pozycję, gdy jest im po prostu chłodno – zwijają się wówczas w ściany kłębuszek i tak ograniczają ucieczkę ciepła z ciała.

Sen kota jest bardzo ważnym elementem jego cyklu dnia. Warto więc zapewnić mu jak najbardziej godne warunki, takie, aby mógł się czuć bezpiecznie, a jego organizm będzie miał okazję się zregenerować, a sam kociak wypocząć w czasie snu. Jako idealne miejsce do spania dla kota można pomyśleć o drapaku do sufitu, na którym znajduje się kilka półek na różnych wysokościach. Dzięki temu kot będzie mógł wybrać dogodną dla siebie wysokość, z której bardzo łatwo będzie mógł obserwować otoczenie, a także czuć się bezpiecznie. Warto drapak postawić w miejscu, gdzie nie będzie krzyku i hałasu – koty tego zwyczajnie nie lubią i przeszkadza im to w wypoczynku, stwarzając poczucie niebezpieczeństwa.

Czy wiedziałeś, jak wiele można wyczytać z pozycji snu kota? A jak śpi Twój mruczek?

SIATKA DLA KOTA Z MONTAŻEM

montaz-siatki-dla-kota