Kwiaty od lat towarzyszą człowiekowi. Upiększają mieszkanie, dom oraz ogród i obejście. Piękne liście, ciekawe kwiaty. Chyba nie znajdzie się człowiek, który choć raz nie zachwycił się naturą. Niestety posiadanie kota czy innych zwierząt domowych może się kłócić ze stworzeniem w domu kolekcji kwiatów doniczkowych. Wiele z nich jest bowiem trujących i może wywołać nieprzyjemne skutki uboczne, a nawet doprowadzić do zgonu. Chcesz lub masz kota, ale nie wiesz, które z posiadanych przez Ciebie kwiatów są trujące? Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się o objawach zatrucia oraz możliwych jego konsekwencjach.

Czy koty pogryzają rośliny?

Zazwyczaj nasi pupile nie zjadają kwiatów doniczkowych. Nie jest to regułą, a zwierzęta te nie są na tyle rozumne, aby wiedzieć czy i który kwiat może mu zaszkodzić. Czasami zwierzę w ogóle nie interesuje się kwiatami. Zdarzają się jednak przypadki zatrucia a nawet zgonu.

Niektóre koty podgryzają rośliny z nudów – nie mają się czym bawić, są same. Inne natomiast chcą oczyścić swój przód pokarmowy. O ile na odkłaczenie jest wiele sposobów, które nie narażą życia kota, o tyle na nudę ciężko coś poradzić. Właściciele to często osoby pracujące i uczące się, dlatego w czasie ich nieobecności zwierzę może szukać wrażeń. Warto więc, aby rośliny potencjalnie niebezpieczne zostały wyniesione lub schowane przynajmniej na czas nieobecności domowników, kiedy kot nie jest pod ich kontrolą. Pozwoli to na zabezpieczenie zdrowa a czasem i życia zwierzęcia.

Szkodliwy dla kota szczawian wapnia – sprawdź czy masz te rośliny!

Niektóre z bardzo popularnych roślin zawierają bardzo szkodliwy dla kota szczawian wapnia. Najczęściej są to:

  • skrzydłokwiat;
  • monstera;
  • alokazja;
  • anturium;

Chcąc stać się właścicielem kota, nie warto kupować tych kwiatów. Oczywiście szczawian wapnia znajduje się także w wielu innych roślinach doniczkowych, dlatego przed zakupem jakichkolwiek z nich warto sprawdzić, czy nie zawiera ona w sobie tych kryształków. Kot, który się tą substancją zatruje może mieć podrażnioną jamę ustną, ślinotok wymioty, a nawet paraliż powodujący trudności z przełykaniem.

Jeśli podejrzewasz, że Twój kot zjadł roślinę zawierającą szczawian wapnia – koniecznie udaj się do weterynarza!

Dracena

Dracena jest chyba w każdym domu. Niestety może ona powodować problemy z układem pokarmowym kota oraz apatię. Typowym objawem klinicznym jest także ślinotok i rozszerzone źrenice czy brak łaknienia.

Balkonowa pelargonia – też jest niebezpieczna

Większość osób mieszkających w mieszkaniach lubi upiększać swoje balkony kwiatami. Zazwyczaj są to piękne i czerwone pelargonie. Jeśli wypuszczasz kota na balkon, to posadzenie tych roślin nie jest dobrym pomysłem. Spożycie przez kota tej rośliny może prowadzić do stanów zapalnych skóry, wymiotów czy biegunek.

Aloes

Od niedawna wiele osób zauważył pozytywne działanie aloesu. Ta roślina istotnie jest bardzo dobra do tworzenia kosmetyków, maseczek, a nawet soków. Niestety, pomimo swoich świetnych dla ludzi właściwości, aloes nie jest dla kotów całkowicie bezpieczny. Zjedzenie przez czworonoga może powodować biegunkę, wymioty, apatię i problemy z poruszaniem się. Skutki zatrucia i objawy występujące na jego skutek są uwarunkowane ilością spożytego kwiatu i substancji czynnej w nim zawartej.

Jeśli zwierzę zje dużą ilość – mogą wystąpić problemy z oddychaniem i drgawki.

Tulipan

Tulipany to kwiaty bardzo często znajdujące się w bukietach. Wiele kobiet bardzo lubi je dostawać. Niestety należą one do roślin trujących. Chcąc zrobić kobiecie prezent lub po prostu upiększyć stół, warto kupić inne kwiaty. Kot po zatruciu może być apatyczny, może mieć biegunki oraz wymioty. Ponadto może mieć problemy z oddychaniem i niemiarowość pracy serca – co może prowadzić do bardzo groźnych konsekwencji.

Decydując się na kota nie musisz wyrzucać wszystkich roślin które posiadasz w mieszkaniu. Bardzo wielu kociarzy jest także miłośnikami przyrody i zieleni. Ciekawe kwiaty, których podgryzanie nie przyniesie nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych dla kota to:

  • fuksja;
  • paprotka;
  • róża;
  • bambus;

Podobnie jak w przypadku roślin niebezpiecznych warto zawsze sprawdzić czy dana roślina może powodować zatrucie u kota. Tych bezpiecznych jest również całkiem sporo.

Kot pogryzł rośliny trujące

Jeśli podejrzewasz, że Twój pupil podgryza trujące rośliny lub zauważysz typowe dla zatrucia objawy, nie czekaj! Przepłucz pyszczek kota wodą i sprawdź, która z roślin jest nadgryziona. Następnie udaj się jak najszybciej do weterynarza, aby mógł wprowadzić on skuteczne leczenie, niekiedy ratujące życie.

Kwiaty bezpieczne dla kota

Pamiętaj, że posiadanie w domu wyłącznie roślin bezpiecznych nie jest gwarancją, że są bezpieczne dla zwierząt. Dlaczego? W wielu sklepach ogrodniczych i tych oferujących sprzedaż, stosowane są rożne środki ochrony roślin. Czasami wystarczy małe polizanie lub powąchanie, aby kot miał problemy zdrowotne.

Po każdym zakupie warto więc wytrzeć szmatką roślinkę oraz zabezpieczyć ziemię tak, aby nie została przez kota zjedzona czy wykopana. Nawet niewielkie pozostałości nawozów mogą zostać wylizane z łapek, a to prowadzi do tragicznych konsekwencji i cierpienia.

Pamiętaj, że możesz minimalizować chęć podgryzania roślin w celu odłączenia. Wystarczy, że w zasięgu i miejscach uczęszczanych przez Twojego pupila znajdzie się specjalna trawa – owies.

SIATKA DLA KOTA Z MONTAŻEM

montaz-siatki-dla-kota