Siatka na balkon to coraz popularniejsze rozwiązanie dla osób chcących zadbać o bezpieczeństwo. Trzeba jednak pamiętać, aby wybraną siatkę dopasować do swoich potrzeb oraz możliwości. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę.
Coraz więcej osób z wielu powodów jest zainteresowanych siatką na balkon. Powody są różne. Jednym z najczęstszych jest chęć zadbania o bezpieczeństwo kota lub innego domowego zwierzaka, który skacząc na balustradę mógłby wypaść. Wiele osób decyduje się na siatkę, aby uniemożliwić ptakom wlatywanie na balkon.
Prawidłowo zamontowana i estetyczna siatka na balkon umożliwia rozwiązanie wielu problemów, a jednocześnie pozwala nadal cieszyć się widokiem. To najlepsze i najskuteczniejsze rozwiązanie na zabezpieczenie balkonu dla ochrony zwierząt.
Dlatego właśnie właściciele kotów często decydują się na siatkę na balkon. Jaką wybrać, aby zwierzak na pewno był bezpieczny? Taka siatka powinna zabezpieczać cały balkon, aby nie zostawić żadnej szpary lub szczeliny, przez którą zwinne zwierzę mogłoby przemknąć.
Warto zabezpieczyć balkon siatką nawet, jeżeli jest zabudowany pełną balustradą. Masz wówczas sto procent pewności, że kotu nie stanie się nic złego oraz że żaden niepożądany gość nie odwiedzi twojego balkonu.
Z jakiego materiału siatka na balkon?
Siatki z polietylenu są bardzo wytrzymałe i estetyczne. Łatwo je napiąć, co korzystnie wpływa na estetykę i zwiększa bezpieczeństwo. W przypadku słabo napiętej siatki, zwierzęciu będzie łatwiej się przez nią przecisnąć.
Ponadto, siatki z polietylenu bardzo dobrze radzą sobie z promieniowaniem UV oraz wilgocią. Są pod tym względem zdecydowanie lepsze niż reklamowane siatki przezroczyste z nylonu, które z uwagi na jakość wykonania nie są dobrym rozwiązaniem. Ich trwałość i odporność na warunki atmosferyczne jest niezadowalająca, a kotom wystarczają pazury, aby zniszczyć taką siatkę. Również zabezpieczenie drutem może okazać się nieskuteczne, a w dodatku może poranić dziąsła kota podczas próby przegryzienia. Z uwagi na bezpieczeństwo zwierząt, nie należy stosować siatek na zaczepy klejone.
Przygotowując się do wyboru siatki, należy sprawdzić także wielkość oczek. Jeśli siatka ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa kotu, to optymalne są oczka 4-5 cm. Przez większe kot będzie próbował się przecisnąć. Może też wkładać głowę między sznurki.
Jaka grubość siatki na balkon dla kota?
Siatki z polietylenu o grubości 1 milimetra są odpowiednie, aby zabezpieczyć balkon przeciwko ptakom takim jak gołębie oraz aby zapewnić bezpieczeństwo mało aktywnym zwierzętom domowym. Z uwagi na cienki splot taka siatka jest mniej widoczna, dzięki czemu mocną stroną tego rozwiązania są kwestie wizualne.
Posiadacze aktywnych kotów powinni zdecydować się jednak na nieco grubszą siatkę wzmocnioną o grubości 1,5 mm. Jest ona bardzo trwała, a dzięki piaskowemu kolorowi pozostaje niewidoczna. Nawet duży, ciężki i bardzo żwawy kot nie powinien sforsować takiej siatki. Przegryzienia zdarzają się bardzo rzadko.
Dobra siatka na balkon jest odporna na warunki atmosferyczne. Nie zniszczy się pod wpływem deszczu lub wiatru. Jeśli więc raz zamontujesz ją na balkonie, będzie to inwestycja na wiele lat.
Siatki na balkon. Podział ze względu na sposób montażu
Siatki na balkon mogą być montowane na różne sposoby. Najczęściej spotykane, a jednocześnie bardzo trwałe i stabilne są siatki założone przy pomocy haków i stalowych linek. Dodatkowym wzmocnieniem, zwłaszcza na balkonach o nietypowym kształcie, mogą być stelaże z aluminium lub drewna.
Nie każdy może pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Wystarczy wspomnieć o osobach wynajmujących mieszkanie, które nie mogą ingerować w konstrukcję. Wówczas stosuje się montaż w oparciu o klej lub taśmę dwustronną, co sprawdza się jako rozwiązanie tymczasowe.
Jaka siatka na balkon bez zadaszenia?
Wybraną siatkę należy dostosować również do rodzaju balkonu. W przypadku standardowego, zadaszonego balkonu nie jest to skomplikowane. W ramach bezinwazyjnego montażu nie ma żadnej ingerencji w konstrukcję balkonu ani jego elementy. Konstrukcję można zdemontować w dowolnym momencie. Po całym obwodzie balkonu montowane są profile aluminiowe lub zaczepy, które tworzą coś w rodzaju klatki. Następnie wykonywany jest stelaż, do którego dopinana jest siatka.
Możliwy jest także montaż siatki na balkonie, który nie ma zadaszenia. Jednym ze sposobów jest montaż bezinwazyjny wraz z pełnym zadaszeniem, w ramach którego po obwodzie całego balkonu montowane są profile aluminiowe, a następnie wykonywany jest stelaż, do którego za pomocą specjalnych zszywek dopinana jest siatka polietylenowa.
Można zdecydować się także na montaż inwazyjny polegający na montażu profili aluminiowych w rogach barierki oraz na środku. W przypadkach, gdy taras jest bardzo szeroki, nie trzeba montować zadaszenia na całości – wystarcza stelaż z profili załamanych pod kątem 90 stopni i wysuniętych około 70 cm w poziomie.
Pamiętaj, aby wyboru siatki na balkon dokonać rozsądnie i dopasować konstrukcję do swoich potrzeb i oczekiwań. Jeśli wykonasz to we współpracy z profesjonalistami, zamontowana siatka przez wiele lat będzie chronić twój balkon i osoby oraz zwierzęta przebywające na nim