Jeśli kot zaginął Ci po raz pierwszy i nie wiesz co z tym zrobić, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

KROK PIERWSZY

Po pierwsze, staraj się nie wpadać w panikę. Może istnieć całkiem dobry powód, dla którego Twój kot nie wracado domu o zwykłej porze. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc tej sytuacji.

W tym momencie pomocne jest zastanowienie się nad zachowaniem z przeszłości, które może mieć znaczenie – czy Twój kot zrobił to samo w zeszłym roku? Niektóre koty lubią na przykład wędrować trochę dalej i polować dłużej w miesiącach wiosennych lub letnich, więc może to być tylko z tym związane.

Czy Twój kot ostatnio przestrzegał ścisłych nawyków, czy też zauważyłeś stopniowy wzrost czasu, jaki spędza na zewnątrz? Może to po prostu odzwierciedlać nową „normalność” dla Twojego kota, gdy rozszerza on swoje terytorium i znajduje różne nowe miejsca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Koty są ciekawskimi stworzeniami i często potrafią spać w nietypowych miejscach – upewnij się, że najpierw dokładnie przeszukałeś dom i ogród.

KROK DRUGI

Jeśli kota zabrakło w nocy i następnego ranka nie ma go w domu, sprawdź dom od góry do dołu. Mogli wejść, kiedy nie patrzyłeś, lub mogli znaleźć nowe tajne miejsce do ukrycia. Możliwe, że nie czują się dobrze lub mogły zostać zranione.

Gdy już ustalisz, że Twojego kota nie ma w domu, następną rzeczą do rozważenia jest to, że mógł zostać zamknięty w Twoim garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Sprawdź wszystko: wewnątrz śmietników, beczek na wodę, pojemników na kompost, zewnętrznych pojemników do przechowywania i pod żywopłotami. Podczas wyszukiwania poświęć trochę czasu na zatrzymanie się i nasłuchanie odgłosów drapania lub cichego miauczenia.

Jeśli nadal nie możesz znaleźć, poproś najbliższych sąsiadów, aby sprawdzili swoje garaże, szopy i szklarnie. Odwiedź sąsiadów po obu stronach, po drugiej stronie ulicy oraz w posiadłościach za ogrodem.

KROK TRZECI

Po ustaleniu, że Twojego kota nie ma w pobliżu, powinieneś zacząć powiadamiać odpowiednie osoby i organizacje.

Jeśli Twój zaginiony kot ma mikrochip, najpierw skontaktuj się z bazą danych mikrochipów i zarejestruj go jako zaginiony.

Następnie znajdź aktualne i wyraźne zdjęcia, które przedstawiają Twojego kota pod kilkoma różnymi kątami oraz wszelkie wyróżniające się wzory i znaki sierści, aby można było go łatwiej zidentyfikować.

Zanotuj wszystkie szczegóły, które mogą być wymagane, na przykład imię i nazwisko, wiek i kolor. Jeśli mają jakieś cechy wyróżniające (np. plamkę koloru w kształcie serca), wspomnij o nich oraz załącz zdjęcia. Jeśli nosił obrożę, zanotuj to, ale pamiętaj, że mogło to zostać zgubione.

KROK CZWARTY

Jeśli możesz, przejdź się po okolicy. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą kogoś do pomocy, zwłaszcza jeśli planujesz wyjść po zmroku.

Nie zapomnij zabrać latarki, aby sprawdzić ciemne zakątki, a także ulubione opakowanie smakołyków Twojego kota. Wiele kotów zareaguje na potrząśnięcie opakowaniem smakołyków lub pudełkiem po ciastkach, nawet jeśli nie rozpoznają imienia.

Zwróć szczególną uwagę na puste posesje, w których kot mógłby pozostać niezauważony. Zatrzymuj się regularnie, aby potrząsnąć paczką lub pudełkiem, wykrzykuj imię swojego kota, a następnie poczekaj cicho, aby zobaczyć, czy coś słyszysz.

KROK PIĄTY

Przekaż wiadomość swojej lokalnej społeczności. Zrób plakat lub ulotkę w formacie A4, aby poinformować ludzi, że zaginął Twój kot, i dołącz duże, wyraźne zdjęcie oraz jedną lub dwie mniejsze, przedstawiające kota pod różnymi kątami. Zachęć ludzi do szukania Twojego kota i sprawdzania szop i garaży. Upewnij się, że podałeś swój numer telefonu jako kontakt, ale nie podawaj zbyt wielu danych osobowych. Możesz spróbować rozwieszać plakaty w swojej okolicy lub umieszczać ulotki w skrzynkach na listy.

Media społecznościowe to niezwykle skuteczny sposób na dotarcie do jak największej liczby osób. Spróbuj opublikować zdjęcie na własnych stronach na Facebooku lub Twitterze z opisem, kiedy i gdzie były ostatnio widziane.

KIEDY TWÓJ KOT WRACA DO DOMU

Kiedy sprowadzisz kota do domu, daj mu trochę ulubionego jedzenia i szybko sprawdź, czy nie ma żadnych widocznych oznak obrażeń. Jeśli wydają się w porządku, daj im szansę na uspokojenie się i ponowne dostosowanie i ciesz się ich powrotem! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do ich zdrowia lub coś się zmienia, dla pewności warto umówić się na wizytę u weterynarza.

ABY ZAPOBIEC UCIECZCE KOTA WARTO ZABEZPIECZYĆ BALKON SIATKĄ, KTÓRA JEST ODPORNA NA WARUNKI ATMOSFERYCZNE. Dzięki takiej siatce, koty mogą korzystać z balkonu lub tarasu cały rok, a Ty możesz być pewien, że Twój kot jest bezpieczny.

SIATKA DLA KOTA Z MONTAŻEM

montaz-siatki-dla-kota