Kocia nadwaga jest bardzo często bagatelizowana. Przecież taki jest urok mojego kota, taka puszysta jest ta rasa. Niestety nieprawidłowa waga kota może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, a i sam zwierzak nie czuje się komfortowo, gdy ma problemy z poruszaniem się lub pojawia się ból stawów spowodowany zbyt dużym obciążeniem. Kot z nadwagą to nie puszysty słodziak, a poważny problem zdrowotny. Twój kot ma nadwagę lub podejrzewasz u niego zbyt dużą masę ciała? Sprawdź, dlaczego Twój kot tyje i jak temu zapobiegać!

Jakie mogą być przyczyny otyłości kota?

Najczęstszą przyczyną otyłości kotów jest zła dieta. Zresztą – podobnie jak u ludzi. Bardzo dobrze rozreklamowane karmy suche dla kota to najczęstsza przyczyna nadwagi i otyłości. Dlaczego? Pomijając już fakt, że sucha karma bardzo szkodliwie działa na nerki kota, mogąc nawet doprowadzić do jego odwodnienia, skład suchych karm jest zwyczajnie niedostosowany do jedzenia przez te zwierzęta.

Poza nikłymi ilościami mięsa, zwierają one ogromną ilość węglowodanów. Można więc je nazwać fast foodami dla kotów.

Węglowodany zawarte w karmach suchych powodują, że organizm kota rozkłada je na glukozę. Jest jej jednak tak dużo, że kot nie jest w stanie jej wykorzystać, więc zostaje zamieniona tłuszcz, który zaczyna być magazynowany w tkankach.

Oczywiście nie tylko zła dieta może sprzyjać otyłości. Niektóre choroby również mogą się w ten sposób objawiać, jednak aby poznać prawdziwą przyczynę nadwagi Twojego kota, musisz udać się do weterynarza, aby wykonał wszystkie konieczne badania i wdrożył ewentualne leczenie.

Czy to już otyłość?

Stwierdzenie otyłości kota powinno być wykonane przez lekarza weterynarii. Można bowiem rozróżnić nadwagę bez toczącego się stanu zapalnego lub tą chorobową – wówczas występuje podwyższona ilość triglicerydów we krwi, a także wskaźników sugerujących stan zapalny w organizmie.

Nie można stwierdzać nadwagi „na oko”, ponieważ koty osiągają różne wielkości w zależności od rasy oraz płci i wieku. Nieprawidłowe działania właścicieli mające za zadanie odchudzenie kota mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji takich jak odwodnienie czy problemy z jelitami.

Każde podejrzenie co do otyłości Twojego mruczka, powinieneś skonsultować z weterynarzem i poprosić go o wykonanie badań krwi.

Czy kastracja powoduje, że kot tyje?

Wbrew powszechnemu mitowi, kastracja nie powoduje tycia kotów. W czasie rekonwalescencji – zazwyczaj od kilku, do kilkunastu tygodni, kot faktycznie może mieć zwolniony metabolizm. Przecież jest to poważna ingerencja w ciało i operacja. W tym czasie warto podawać taką ilość karmy, jaka będzie odpowiadała dziennemu zapotrzebowaniu kalorycznemu. Dobrze jest również pamiętać, aby nie był to pokarm o wysokiej zawartości węglowodanów. Niewskazane są głodówki czy zmiana na karmy suche typu light – mimo tego dopisku, wciąż są w większości wysokokaloryczne.

Różnice wagi między kocurem a kotką

Kocury różnią się wielkością, a co za tym idzie, także masą. Ze względu na bimorfizm kotów, czyli widoczne różnice w budowie zewnętrznej i wewnętrznej pomiędzy samcami a samicami, kocury są bardziej masywne i większe. Potrzebują więc również innej ilości kalorii. Samiec więc może mieć większą masę mięśniową, a więc niekoniecznie jest otyły. Dlatego też tak ważne jest badanie parametrów krwi, aby wykluczyć lub potwierdzić otyłość u kotów.

Jakie choroby może powodować nadwaga?

Podobnie jak u ludzi nadwaga może sprzyjać rozwojowi różnych chorób – głównie tych metabolicznych. Otyłe koty mają większe prawdopodobieństwa rozwoju:

  • cukrzycy;
  • chorób serca i całego układu krążenia;
  • chorób układu moczowego i nerek;
  • problemów ze stawami i poruszaniem się.

Mój kot jest otyły – co robić?

W przypadku stwierdzenia kociej otyłości przez weterynarza nie warto podejmować działań na własną rękę. Pamiętaj także, że weterynarz nie jest specjalistą z zakresu żywienia, tak jak u ludzi kardiolog nie będzie zajmował się układaniem diety. Warto jednak udać się do niego na badanie, które potem można przedstawić dietetykowi.

W celu dobrego, a przede wszystkim bezpiecznego procesu odchudzania i zmiany nawyków żywieniowych udaj się do dietetyka zwierzęcego. Taka osoba posiada wiedzę z zakresu prawidłowego odżywiania, składu pokarmów, fizjologii oraz anatomii. Konsultując się ze specjalistą zadbasz o układ pokarmowy Twojego pupila i kot otyły stanie się…no cóż, całkiem normalny.

SIATKA DLA KOTA Z MONTAŻEM

montaz-siatki-dla-kota