Kot oprócz bycia miłym towarzyszem, jest także pożytecznym mieszkańcem domu. Sam kontakt z jakimkolwiek zwierzęciem wpływa bardzo rozwijająco na człowieka – wywołuje empatię i poczucie obowiązku. Kot, ze względu na swoją delikatność oraz spokój jest bardzo przyjemnym towarzyszem. Nie ma wygórowanych potrzeb, a za opiekę odwdzięcza się przywiązaniem i miłością. W dodatku udowodnione jest, że koty pozytywnie oddziałują na zdrowie człowieka – zmniejszają stres, są wykorzystywane w terapiach, redukują nadciśnienie, zmniejszają ryzyko zawału serca, a także poprawiają nastrój.

Poprawiają samopoczucie

Jedną z naukowo dowiedzionych rzeczy jest, że głaskanie kota powoduje wydzielanie w organizmie oksytocyny, czyli neuroprzekaźnika, który uczestniczy w wyzwalaniu przyjemnych uczuć i odgrywającego rolę w tworzeniu więzi międzyludzkich. Głęboka więź między kotem, a człowiekiem ma pozytywny wpływ na ludzką psychikę i poprawia nastrój. Sprzyja temu naturalna delikatność i spokój, które mają te zwierzątka. Ponadto koty pomagają radzić sobie z utratą na przykład bliskiej osoby. Eliminują przy tym fizyczne objawy bólu, czyli płacz. Obecność kota potrafi również zwalczać depresję. Pochłania uwagę, wymaga poczucia odpowiedzialności u właściciela, dzięki czemu można na chwilę zapomnieć o innych problemach.

Zmniejszają stres

Kot potrafi zmniejszać stres u człowieka z dwóch powodów. Pierwszym jest to, że obecność kota działa wyciszająco. Nie absorbuje on uwagi, jest cichy i spokojny. To oddziałuje na człowieka i go również uspokaja. Dzieje się to również poprzez działania biomechaniczne w ciele podczas kontaktu z kotem. Dotyk kota, głaskanie, tulenie, słuchanie jego mruczenia pobudza układ nerwowy i sprawia, że wydzielają się hormony szczęścia, a zwłaszcza serotonina. Tym samym powoduje to zmniejszenie wydzielania hormonu stresu, czyli kortyzolu.

Pozytywnie wpływają na zdrowie

Ponieważ obecność kota wpływa pozytywnie na obecność stresu, tym samym zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe. Obniżenie cholesterolu, które wtedy następuje, korzystnie wpływa na ciśnienie krwi oraz długość i jakość snu. To sprawia, że pośród właścicieli kotów, odnotowuje się o 30% mniej zawałów serca. Mruczenie kota, oprócz poprawienia nastroju, ma działanie lecznicze na kości. Odpowiedzialna jest za to częstotliwość dźwięku, z jaką koty mruczą, czyli 25 herców. Ta częstotliwość, według naukowych badań, wykazuje lecznicze właściwości w przypadku uszkodzonych kości u człowieka.

Uodparniają dzieci na alergie

W przypadku małych dzieci ich wczesne wystawienie na działanie alergenu zawartego w kociej ślinie powoduje, że organizm się uodparnia. Jeśli dziecko ma kontakt z kotem przed ukończeniem 3 roku życia, to bardzo prawdopodobne, że po wejściu w wiek, kiedy alergia mogłaby się pojawić, organizm jest na tyle przygotowany, że do tego nie dochodzi.

Właściwości terapeutyczne

Koty przez lekarzy są uznawane za bardzo dobrych terapetów, zwłaszcza u osób ze spektrum autyzmu. Terapia ta nazywa się felinoterapia. Obecność kotów pozytywnie wpływa na otwieranie się na świat takich pacjentów. Wynika to z faktu, że te zwierzęta z natury nie narzucają się swoją obecnością i nie wymagają bezpośredniego kontaktu. Ma to znaczenie z tego powodu, że dzieci chorujące na autyzm mają problemy z relacjami, a bezpośredni kontakt ich bardzo onieśmiela. Łatwiej jest im więc nawiązać więź ze zwierzętami- zwłaszcza takimi jak koty. Koci terapeuci sprawdzają się również u osób starszych z demencją lub dzieciach z ADHD. Poprawiają samopoczucie u pacjentów i przeciwdziałają uczuciu osamotnienia.

Nie wymagają szczególnej opieki

Opieka nad kotem nie jest szczególnie trudnym zadaniem, ponieważ w łatwy sposób można zaspokoić ich podstawowe potrzeby. Przez to, że samodzielnie się myją, do pielęgnacji wystarczy sama szczotka do wyczesywania oraz czysty żwirek. Dodatkowym plusem jest, że nie trzeba wyprowadzać ich na dwór, wystarczy nauczyć ich korzystania z kuwety, dzięki czemu oszczędzi się czas potrzebny długie spacery – jak w przypadku psów i nie będzie konieczności sprzątania po nich na zewnątrz. Koty ponadto nie potrzebują dużych przestrzeni. Sprawdzą się idealnie nawet w małych mieszkaniach, do których w łatwy sposób przywykną. Potrafią wykorzystać bardzo dobrze całą dostępną przestrzeń, ze względu na swoją niezwykłą zwinność i zdolność wskakiwania na szafy i chowania się w różnych zakamarkach mieszkania. Kolejną zaletą jest to, że koty nie potrzebują tyle uwagi, co na przykład psy. Są tak ciche, że czasami można nie zauważyć ich obecności. Nie hałasują w reakcji na każdy obcy dźwięk czy obcą osobę wchodzącą do domu. Nie trzeba się z nimi w każdej chwili wolnej bawić, co nie zmienia faktu, że oprócz karmienia dobrze jest okazać im troskę. To sprawia, że świetnie sprawdzą się dla osób pracujących- nie mają problemu by zostać w domu same na kilka godzin lub absorbować uwagę, gdy potrzeba skupić się na obowiązkach. O wiele łatwiej też znaleźć im opiekę na wypadek wyjazdów lub w przypadku braku takiej możliwości wystarczyć im mogą codzienne wizyty kogoś, by je nakarmić i pogłaskać.

Dlaczego warto mieć kota? Koty to jedne z najczystszych zwierząt

Koty są uważane za jedne z najczystszych wśród wszystkich zwierząt. Samodzielnie wylizują sierść i tym samym pozbywają się wszystkich zabrudzeń i nieprzyjemnych zapachów. Dzieje się to dzięki ich specjalnym językom, które są szorstkie i posiadają specjalne wyrostki- to za ich pomocą koty usuwają sierść oraz brud ze swojego ciała. Robią to szczególnie po jedzeniu oraz głaskaniu, aby ściągnąć z siebie wszystkie obce zapachy.  Z racji tego oraz ich często występującej niechęci do wody, koty zasadniczo nie wymagają kąpieli. Wylizywanie posiada także drugą funkcję, a mianowicie koty nie posiadają praktycznie wcale gruczołów łojowych. Przez to w gorące dni, ślina na ich sierści zaczyna parować i jednocześnie ich ochładzać. Dodatkowo koty zawsze zakopują po sobie kuwetę i tym samym dbają o czystość miejsca, w którym przebywają. To czyni ich, w przeciwieństwie do psów, bardzo wygodnymi w utrzymaniu zwierzętami domowymi.

SIATKA DLA KOTA Z MONTAŻEM

montaz-siatki-dla-kota