W dużych miastach, wsiach i niewielkich aglomeracjach w Polsce ilość bezdomniaków stale rośnie. Niekontrolowany rozród i wyrzucanie zwierząt przyczyniają się do powstawania zjawiska bezdomności kotów. Jest wiele fundacji, które wyłapują i ratują porzucone i wolnożyjące zwierzęta. Skala zjawiska nie maleje, dlatego schroniska i fundacje szukające nowych domów dla kotów utworzyły instytucje domów tymczasowych. Czym one są, jak działają i czy warto nim zostać?

Dom tymczasowy czy schronisko?

Opieka w schronisku, a domu tymczasowym bardzo się różni. W obu instytucjach zwierzę jest docelowo przeznaczone do adopcji. Warunki jednak w jakich kot czy pies przebywa, są też inne. Dom tymczasowy – jak sama nazwa wskazuje, jest to najczęściej dom, w którym poza zwierzętami, mieszkają również ludzie. Nie różni się on właściwie niczym od normalnej opieki nad swoim pupilem. W schronisku natomiast pracują różne osoby i nie przebywają z podopiecznymi cały czas. Psy i koty przebywające w domu otrzymują pożywienie, wychodzą na spacery oraz socjalizują się z ludźmi i innymi zwierzętami.

Zazwyczaj domy tymczasowe prowadzone są przez wolontariuszy fundacji lub stowarzyszeń, które za swoją misję objęły opiekę nad czworonogami. Naczęściej zajmują się oni zwierzętami zdrowymi, po wymaganych zabiegach weterynaryjnych. Oczywiście są także opiekunowie, którzy podejmują zwierzęta chore, wymagające stałej opieki. Leczenie oraz koszty weterynaryjne pokrywane są wtedy z konta fundacji lub stowarzyszenia.

Zwierzęta potrzebują kontaktu z człowiekiem i socjalizacji, dlatego koty adoptowane z domów tymczasowych są częściej lepiej zsocjalizowane, ale nie jest to regułą.

Adopcja kota, to odpowiedzialna decyzja

Decydując się na adopcję kota z domu tymczasowego lub schroniska, trzeba mieć na uwadze, że jest to zwierzę po przejściach. Może więc mieć problemy z socjalizacją, a niektóre Twoje ruchy mogą powodować u niego stres i ucieczkę. Warto więc wcześniej dowiedzieć się nieco o temperamencie podopiecznego i poświęcić trochę czasu na socjalizację z nowym właścicielem i rezydentem, jeśli taki zamieszkuje Twój dom.

Adopcja zwierzęcia ze schroniska czy domu tymczasowego, niemal zawsze ma swoje zasady. Bardzo często przedstawiciel fundacji czy stowarzyszenia odwiedza przyszły dom, sprawdzając warunki. Niekiedy w umówię znajdują się zapisy o regularnych odwiedzinach, w celu sprawdzenia dotrzymywania warunków dokumentu.

Dom tymczasowy – jak możesz pomóc?

Istnieje wiele różnych sposobów na pomoc. Możesz zgłosić się do wolontariatu w fundacji, która zajmuje się bezdomnymi zwierzętami i takimi odebranymi z interwencji. Czasami poszukują one osób chętnych do stworzenia domów. Niektórzy opiekuni tymczasowi również szukają wolontariuszy do pomocy. Takie osoby wyprowadzają zwierzęta na spacery, karmią je i proponują wspólną zabawę. W zależności od zapotrzebowania, warto się dowiedzieć czy któraś z organizacji lub domu tymczasowego nie potrzebuje wsparcia w postaci karmy lub koców czy legowisk i kuwet. Pamiętaj, aby przed jakimkolwiek zakupem zawsze skonsultować się z fundacjami. Niektóre zwierzęta maja przecież specjalne potrzeby żywieniowe.

Jak zostać opiekunem tymczasowym?

W zależności od miejsca zamieszkania domy tymczasowe najczęściej powstają przy różnych fundacjach czy stowarzyszeniach. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne i weterynaryjne są więc finansowane z puli pieniędzy. Zazwyczaj opiekunowie tymczasowi to wolontariusze i nie pobierają żadnego świadczenia. Otrzymują jedynie zwrot kosztów utrzymania. Chcąc założyć dom tymczasowy dla kota należy mieć na uwadze:

  • dyspozycyjność;
  • problemy behawioralne związane z traumą;
  • opieka nad zwierzęciem aż do jego adopcji;
  • trudne rozstanie;

Decyzja o takiej formie pomocy zwierzętom bezdomnym i porzuconym czy odebranym jest bardzo szlachetna, ale powinna być także odpowiedzialna. Zbyt mała ilość czasu czy brak cierpliwości, może skutecznie wykluczyć Cię z tej roli. Nawet jeśli nie masz możliwości, by zostać domem tymczasowym – nie martw się! znajdź okoliczne schronisko lub istniejący już dom tymczasowy i dowiedz się, jak możesz pomóc. Czasami poświęcenie kilkunastu minut dziennie na spacer z podopiecznymi, to ogromna pomoc i wsparcie dla osób tworzących azyle.

Jak możesz pomóc – podsumowanie

Zapewnienie zwierzętom godnego i pięknego życia, jest naszym obowiązkiem. Istnieje wiele form pomocy zwierzętom bezdomnym. Jeśli masz warunki możesz starać się o zostanie tymczasowym opiekunem. Ponadto, po konsultacji ze schroniskiem czy azylami, możesz dostarczać karmę, koce, legowiska, kuwety i inne potrzebne akcesoria. Czasem bardzo cenną pomocą są usługi, których wykonanie jest kosztowne lub trudne. Jeśli jakieś świadczysz – warto się dowiedzieć czy nie ma na nie zapotrzebowania. Pamiętaj, że opieka nad zwierzętami to odpowiedzialność, a decyzje o związaniu się z fundacjami czy instytucjami, które działają na ich rzecz, powinny być świadome i przemyślane. Czworonogi nie są przecież zabawkami i zasługują na godne i objęte opieką życie.

SIATKA DLA KOTA Z MONTAŻEM

montaz-siatki-dla-kota