Kleszcze, choć niepozorne, stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt domowych. U kotów występowanie kleszczy zdarza się rzadziej niż u psów, ale wciąż jest to równie duże niebezpieczeństwo. Oprócz możliwych infekcji, pojawienie się pasożyta może prowadzić do wystąpienia różnych chorób. Pierwszą możliwością jest anaplazmoza wywoływana przez bakterie Anaplasma. Objawia się tym, że u kota występuje podwyższona temperatura ciała. Kolejnym zagrożeniem jest hemoplazmoza – w tym wypadku kot traci apetyt, znacznie chudnie, rośnie jego temperatura ciała. W gorszym wypadku może dojść tu do powikłań dotyczących serca i układu krążenia. Inną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest babeszjoza, która jest bardzo niebezpieczna, ponieważ jej bakterie niszczą czerwone krwinki i prowadzą do anemii. Do objawów należy zaliczyć utratę energii u kota, ospałość oraz pogorszenie jakości sierści. Bartoneloza powoduje powiększenie węzłów chłonnych, podwyższoną temperaturę, a w skrajnych przypadkach powikłania objawiające się w mięśniu sercowym. Kolejną chorobą jest hepatozoonoza, która również daje podobne objawy, takie jak gorączka, brak energii i apetytu. Najrzadziej spotykaną chorobą, ale również występującą jest borelioza – bardzo dobrze znana przede wszystkim u ludzi. W przypadku wystąpienia którejkolwiek z chorób stosuje się antybiotyki, które przepisuje weterynarz. Aby jednak uchronić kota przed ich wystąpieniem, dobrze jest zdobyć wiedzę o tym, jak zapobiegać ukąszeniom kleszczy.
Czy trzeba chronić kota niewychodzącego?
W przypadku kota domowego, który nie wychodzi na zewnątrz, ryzyko złapania kleszcza jest bardzo małe. To właśnie na dworze zachodzi takie niebezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, że może się to zdarzyć podczas wyjścia na ogród czy nawet na balkon. Jeśli mamy w domu psa, również on może być nosicielem kleszczy, po powrocie ze spaceru. Dobrze więc zapobiegawczo kontrolować swojego kota i poznać metody zapobiegania.
Jak uchronić kota przed kleszczami?
Najskuteczniejszym zabezpieczeniem kota przed kleszczami jest oczywiście uniemożliwienie lub ograniczeniu mu wychodzenia na zewnątrz. To zmniejszy ryzyko posiadania kleszcza do minimum. Wciąż jednak dobrze jest wprowadzić pozostałe metody zapobiegawcze. Na rynku dostępnych jest w tym celu wiele specyfików do wyboru. Wszystkie z nich posiadają specjalne substancje czynne, które oddziałują na roztocza we wszystkich stadiach rozwoju. Po aplikacji substancje gromadzą się w warstwie tłuszczowej skóry, a następnie są sukcesywnie uwalniane, dzięki czemu kot jest chroniony przez cały czas. Przy wyborze któregoś z dostępnych specyfików, należy kierować się trybem życia zwierzaka, jego stanem zdrowia oraz preferencjami. Nawet najlepsza metoda powinna być zamieniona na inną, jeśli jej sposób użycia będzie dla kota czymś bardzo stresującym. Warto również przy wyborze wziąć pod uwagę, że poszczególne preparaty charakteryzują się różnym czasem ochrony. Obroża przeciw kleszczom zapewnia skuteczność aż do 8 miesięcy, inne zaś prawdopodobnie trzeba będzie aplikować co miesiąc. Krokiem pierwszym jest więc zapoznanie się z wszystkimi dostępnymi metodami na rynku.
Obroża przeciwkleszczowa
To jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania kleszczom. Wynika ona z dużej skuteczności oraz długiego okresu ochrony, bo aż do 8 miesięcy. Dzięki temu wystarczy tylko raz w sezonie zakupić nową obrożę. Dzięki swojej wodoodporności jest bardzo wytrzymała i bez problemu wytrzyma kilka miesięcy swojej przydatności. Zabezpiecza one głównie okolice głowy i szyi, czyli te najbardziej narażone. Przy zakładaniu należy upewnić się, że styka się ona ze skórą kota tak, aby chemikalia przeniosły się na skórę i sierść. Dodatkowo ważne jest, aby było odpowiednio dużo miejsca – po założeniu pod obrożą powinny zmieścić się dwa palce. Przy wyborze tej metody należy upewnić się czy nie spowoduje reakcji alergicznej u kota oraz, czy posiada system zabezpieczający, dzięki któremu obroża samoistnie się poluźnia w przypadku zaczepienia o przeszkodę.
Krople Spot-on
Kolejnym sposobem są krople Spot-On. Jest to preparat, który aplikuję się na kark kota co kilka tygodni. Skuteczność jest równie wysoka jak w przypadku obroży, tutaj jednak trzeba pamiętać o regularności oraz o ponownej aplikacji jeśli kot zmoknął lub miał kąpiel, ponieważ to niweluje ich działanie.
Spray na kleszcze
Spray na kleszcze jest mało popularnym rozwiązaniem, ze względu na swoje krótkie działanie, które wynosi od kilku godzin do kilku tygodni. Rozpyla się go na sierści kota, dzięki czemu odstrasza kleszcze oraz inne pasożyty. Sprawdzi się w to w przypadku kota niewychodzącego, aby zapewnić mu jednorazową ochronę, na przykład podczas wyjścia do weterynarza.
Tabletki przeciw kleszczom
Inną metodą są tabletki podawane doustnie na przykład w postaci przysmaków. Działają one od 4 do 12 tygodni w zależności od rodzaju. W przypadku tej metody konieczne jest jednak skonsultowanie z weterynarzem, który określi czy preparat nadaje się dla Twojego kota. Zdecydowanym minusem tego sposobu jest obciążenie wątroby oraz układu pokarmowego.
Szampony
Do wyboru są także lecznicze szampony, które zabijają kleszcze w kontakcie z nimi. Jest to metoda najbardziej czasochłonna, ponieważ trzeba ją powtarzać często, a mianowicie co dwa tygodnie, aby składniki były skuteczne.
Gdy znajdziemy kleszcza…
Jeśli kot miał styczność z podwórkiem, po każdym powrocie trzeba dokładnie przejrzeć jego futro. Szczególnie sprawdzić należy miejsca, które kleszcze lubią – czyli pachwiny, brzuch, głowę, uszy oraz odbyt. Tuż po ugryzieniu kleszcz jest na tyle mały, że bardzo ciężko jest go zauważyć. Niestety bardzo często udaje się to dopiero wtedy, gdy jest już wystarczająco duży. Wówczas przede wszystkim należy go usunąć. Przeznaczone są do tego specjalistyczne przyrządy, które można zakupić w sklepie zoologicznym. Gdy już się złapie narzędziem kleszcza, wyjąć trzeba go ruchem obrotowym, który sprawia, że ząbki w aparacie gębowym kleszcza owijają się wokół niego i możliwe jest bezpieczne wyciągnięcie go w całości. Tuż po tym, miejsce należy zdezynfekować. W razie wątpliwości, czynności te może wykonać za Ciebie weterynarz.
Po usunięciu kleszcza, przez najbliższe dwa tygodnie powinno się obserwować kota pod kątem objawów sugerujących wystąpienie choroby. Jeżeli zauważymy którykolwiek z nich, należy koniecznie udać się do lekarza weterynarza i przeprowadzić badanie krwi, aby móc zacząć leczenie.