Rozszyfrowanie mowy ciała

Kiedy nauczysz się rozróżniać subtelne dźwięki wydawane przez koty, czas zacząć rozumieć język ciała. Jeśli chodzi o rozszyfrowanie mowy ciała TWOJEGO pupila nie zawsze wszystko wypisane jest na jego kociej twarzy.

USZY LEKKO DO PRZODU – zauważyłeś, że podczas zabawy nowym przedmiotem, uszy Twojego kotka zmieniają pozycję? Oznacza to, że pupil jest zaciekawiony i skory do zabawy.

PROSTE, PODNIESIONE USZY –zwróć uwagę na reakcję Twojego kota, gdy siedzi na parapecie i obserwuje latające ptaki za oknem. Oznacza to, że przykuły one jego uwagę lub coś go zaalarmowało.

USZY PŁASKIE DO TYŁU – gestowi temu często towarzyszy syczenie lub warczenie, co oznacza, że kot jest wściekły lub przestraszony. Uważaj bo masz na rękach bardzo, bardzo wściekłego kotka 🙂

Prawidłowe odczytywanie komunikatów kota

Koty komunikują się całym ciałem. Oczy, uszy, pazury. . . ale szczególnie jedna część ciała mówi wszystko. TAK ! To ogon !
W przeciwieństwie do psów, dla których merdanie ogonem oznacza po prostu radość, w przypadku kota sprawa wydaje się bardziej złożona.

MERDAJĄCY OGON – jeśli zastanawiasz się, dlaczego koty machają ogonem, gdy próbujesz je pogłaskać, uważaj bo może skończyć się to kilkoma zadrapaniami. Taki ogon oznacza nic innego jak frustrację.

DRŻENIE KOCIEGO OGONA – łagodniejsza wersja merdania oznaczająca zabawny nastrój. Zauważysz wtedy, że najbardziej aktywna jest końcówka ogona.

NAPUSZONY OGON – niech nie zwiedzie Cię puszysty, uroczy i zabawny ogon, ponieważ oznacza to, że kotek jest czymś przerażony. Jeżeli usłyszysz przy tym syczenie, możesz spodziewać się ataku.

PODWINIĘTY OGON – jeśli Twój kot ma ogon między nogami jest to oznaka niepokoju i uległości.

Dźwięki kota w komunikacji

Aby zrozumieć koty nie wystarczy patrzeć tylko na jego ogon, uszy lub wydawane dźwięki. Komunikują się również za pomocą swojego ciała, a raczej jego ułożeniem oraz ruchami.

LEŻY NA PLECACH – podobnie jak u psa, oznacza to, że Twój kot całkowicie Ci ufa i czuje się na tyle komfortowo, że pokazuje Ci najbardziej wrażliwy dla niego obszar.

WYGIĘTY W ŁUK – bardzo często możesz zauważyć, gdy wracasz po długiej przerwie do domu jego grzbiet jest wygięty. UWAGA ! Przygotuj się na przytulanie 😉 Twój kot próbuje Ci powiedzieć żebyś go pogłaskał, ale uważaj jeżeli wygięty grzbiet połączony jest z najeżoną sierścią, oznacza że jest przestraszony lub zły.

OCIERANIE – mimo, że większość z Nas uważa, iż takie ocieranie oznacza czułość, powód jest nieco inny. Koty ocierają się o przedmioty lub ludzi, aby oznaczyć swoje terytorium. Co ciekawe, koty pocierają swoje policzki ze względu na znajdujące się tam gruczoły, które wydzielają specjalne, terytorialne feromony.

UGNIATANIE – za każdym razem gdy kot robi Tobie „masaż”, bądź dumny ponieważ koty ugniatają tylko wyjątkowych dla nich ludzi lub gdy są wyjątkowo szczęśliwe i zadowolone. Jest to pozostałość z kociego dzieciństwa.

DRAPANIE – jest kilka powodów dlaczego koty drapią.

Pierwszy – z uwagi na to,że mają gruczoły zapachowe na łapach, lubią drapać po powierzchniach i zaznaczać swoje terytorium.
Drugie – usunięcie martwej – zewnętrznej warstwy pazura.
Trzecie – rozciągają swoje ciało.

Zrozum przekaz swojego kotka 🙂

W każdym kocim domu należałoby wygospodarować miejsce przeznaczone na drapanie, które powinno być szorstkie a zarazem miękkie, aby mogły zatopić swoje pazury.

LIZANIE WŁAŚCICIELA – musiałeś sobie czymś zasłużyć ponieważ jest to wyjątkowa pielęgnacja, która poprzez lizanie np. Twojej dłoni, oznacza wielką sympatię i traktuje Cię jako ważną część rodziny. Robią to w taki sam sposób, w jaki Ty okazujesz swojemu kotu uczucie, głaszcząc go.

Poprzez postawę kota możemy zaobserwować wszystko co jest Nam potrzebne do komunikacji. Od pewności siebie po strach lub uległość. Aby zrozumieć pełny przekaz, mowa ciała kota musi być czytana w połączeniu z tym, co wyrażają jego oczy, uszy, ogon, futro i wokalizacja.

SIATKA DLA KOTA Z MONTAŻEM

montaz-siatki-dla-kota