Kot jak każde zwierzę przyciąga wszelkie robactwo, jak z tym walczyć?
Jako właściciele kotów jesteśmy odpowiedzialni za ich zdrowie. Wybieramy pełnowartościowe karmy, zapewniamy drapaki, zabawki ale czy pamiętasz o odrobaczaniu? Zapoznaj się z tym niezwykle ważnym artykułem.
Jakie są objawy robaków u kota:
– Utrata masy ciała z wyraźnym wzrostem lub spadkiem apetytu
– Wzdęty brzuch lub „wybrzuszony” wygląd
– Letarg
– Wymioty
– Biegunka/przewlekłe miękkie stolce
– Przewlekły kaszel
– Zmatowienie sierści i/lub wypadanie włosów z towarzyszącym podrażnieniem/stanem zapalnym skóry
– Pocieranie lub przeciąganie zadu po ziemi
– Widoczna obecność segmentów tasiemców u kotów przyczepionych do skóry i sierści wokół – odbytu
– Widoczna obecność glisty u kotów w zakażonym stolcu, wyglądem przypominające drobne ziarenka ryżu
Te objawy robaków u kotów mogą również wskazywać na inne choroby, dlatego zalecamy natychmiastowy kontakt z lekarzem weterynarii, jeśli podejrzewasz lub jesteś świadkiem któregokolwiek z tych objawów robaków u kotów u swojego kociego przyjaciela.
Niektóre z najczęstszych sposobów zarażania się robakami u kotów to:
-Picie skażonego mleka matki podczas karmienia
-Wtaczanie się, wąchanie, jedzenie, wchodzenie lub lizanie skażonej gleby
-Spożywanie zainfekowanej ofiary, takiej jak gryzonie, ptaki i gady
-Ukąszenia i połknięcie komarów, pcheł i kleszczy
-Kontakt z zarażonym kotem lub innym zakażonym zwierzęciem
-Spożywanie lub wchodzenie w kontakt z kałem lub wymiocinami zakażonego zwierzęcia
Rodzaje robaków kota
Następujące pasożyty jelitowe to jedne z najczęstszych rodzajów robaków kotów:
Robaki obłe:
To najczęstsze robaki kotów wszystkich typów. Glisty u kotów osiągają w wieku dorosłym 8-13 centymetrów długości i przypominają kawałek mokrego spaghetti. Glisty u kotów mogą być przenoszone przez proces pielęgnowania, żywiąc się zarażonym zwierzęciem lub przez kontakt z zakażonym kałem innego zwierzęcia.
Tasiemce:
Tasiemce mają długie i płaskie segmenty, które mogą urosnąć do 20 cm długości. Tasiemce u kotów zdarzają się, gdy kot napotyka lub połyka żywiciela niosącego jaja tasiemca, takiego jak ptak lub pchła.
Tęgoryjce:
Tęgoryjce to najmniejsze ze wszystkich popularnych odmian robaków u kotów, bytują głównie w jelicie cienkim. Rosną do około 1 – 2,5 cm długości i żywią się krwią. Mogą powodować zagrażającą życiu anemię u kotów w każdym wieku, a zwłaszcza u kociąt. Tęgoryjce są wydalane z kałem i mogą zarażać również inne zwierzęta i ludzi.
Włosogłówki:
Włosogłówki u kotów mają około 0,6 cm długości i znajdują się w jelicie grubym i okrężnicy. Włosogłówki mogą powodować poważne uszkodzenia tych narządów i są uważane za jedne z najbardziej szkodliwych robaków.
Heartworms:
Heartworms u kotów żyją w sercu i tętnicach płucnych. Są przenoszone przez zakażone komary, które migrują po całym ciele przez około 6 miesięcy, zanim ostatecznie spoczną w układzie krążenia. Robaki sercowe są przenoszone tylko przez ukąszenie zarażonego komara, a nie w obrębie gatunku lub między gatunkami. Można im zapobiegać i leczyć, ale mogą być śmiertelne, jeśli nie zostaną zdiagnozowane i zatrzymane przed zaawansowanymi stadiami inwazji.
Grzybica:
Grzybica lub dermatofitoza to choroba skóry wywoływana przez grzyby, która powoduje zmiany i rany w warstwie naskórka (lub zewnętrznej skóry). Co ciekawe, grzybicy w ogóle nie powoduje robak, ale raczej infekcja martwych warstw skóry, włosów i paznokci. Grzybica jest uleczalna, ale leczenie może zająć trochę czasu, a stan może być bardzo bolesny.
Na szczęście można podjąć różne środki zapobiegawcze, między innymi:
Leczenie karmiących samic obok ich miotu, na wypadek, gdyby robaki u kotów nie zostały wykryte podczas poprzedniego badania kału
Comiesięczne leki zapobiegające robakom kotów, podawane przez cały rok zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii
Badania kału wykonywane 2-3 razy w roku w zależności od nawyków związanych ze stylem życia, takich jak polowania
Błyskawiczne wykrywanie i interwencja w postaci odrobaczania dla kotów
Okresowo sprzątaj podwórkowe odchody, co najmniej 2-3 razy w tygodniu, a najlepiej zagwarantuj mu bezpieczną przestrzeń na swoim balkonie lub tarasie zakładając siatkę dla kota.
SPRAWDŹ REALIZACJĘ – PRZEJDŹ DO WYCENY
W parkach publicznych, na placach zabaw i w parkach dla kotów natychmiast usuwaj kał za pomocą rękawic sanitarnych i zamykanych worków
Nacisk na odpowiednie warunki sanitarno-higieniczne w domu, poprzez np. Pozostawianie obuwia w miejscu, gdzie koty nie mają dostępu
Jak leczy się kocie robaki?
Robaki kotów są ogólnie uleczalne, o ile zostaną zdiagnozowane, zatrzymane i wyleczone przed początkiem zaawansowanych stadiów inwazji. Lekarz weterynarii może przepisać odpowiedni lek odrobaczający (przeciwrobaczy) wraz z odpowiednim protokołem podawania, w oparciu o pasożyta i stopień zarażenia.
W przypadku tasiemców u kotów lek rozbija tasiemce w przewodzie pokarmowym, czyniąc je zbyt małymi, aby można je było zobaczyć w kale
W przypadku obleńców u kotów lek oddziela robaki od przewodu pokarmowego i wydala je z kałem
W przypadku tęgoryjców u kotów lek zabija tylko dorosłe tęgoryjce. Zalecimy kolejne leczenie za 2-4 tygodnie, aby wyleczyć tęgoryjce, które były niemowlętami podczas pierwszego zabiegu
W przypadku grzybicy u kotów możemy przepisać leki przeciwgrzybicze, szampony, dipy wapniowo-siarkowe oraz miejsca po goleniu lub poważnie dotknięte chorobą
W przypadku włosogłówki u kotów możemy przepisywać leki w odstępach 3-4 tygodniowych, a następnie co 3-4 miesiące, aby zapobiec ponownej inwazji
W przypadku robaczycy serca u kotów, w zależności od nasilenia inwazji, możemy przepisać leki doustne i w zastrzykach, antybiotyki, specjalną dietę, leki moczopędne w celu zmniejszenia gromadzenia się płynów, a nawet przedłużone przepisywanie leków nasercowych w skrajnych przypadkach
Kiedy odrobaczać koty?
Zarówno nowo narodzone kocięta, jak i dorosłe koty, należy odrobaczyć w następujący sposób:
Kocięta: Wstępne leczenie w wieku 3 tygodni, a następnie zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Po zakończeniu wstępnego leczenia, zalecamy comiesięczną profilaktykę robaczycy serca, która pomaga również zapobiegać pasożytom jelitowym. Powinien to być początek corocznego protokołu odrobaczania dla kotów, który weterynarz może monitorować i dostosowywać w razie potrzeby.
Dorosłe koty: Początkowo odrobaczone koty będące kociętami, następnie powinny otrzymywać comiesięczne środki zapobiegawcze przez cały rok. Dodatkowo zalecamy wykonywanie badań kału 2-3 razy w roku, w zależności od stylu życia Twojego kota i kilku innych czynników.
Nowo nabyte koty: Bez względu na wiek lub udokumentowaną historię, zalecamy odrobaczanie dla kotów natychmiast po nabyciu, a następnie ponownie zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, z zapobiegawczym comiesięcznym odrobaczaniem – zgodnie z zaleceniami.