Koty często przesypiają dzień i rozpoczynają aktywność w nocy. Jest bardzo wiele czynników, które wpływają na nocny sen zwierzęcia lub jego brak.

Bardzo częstym problemem dla właścicieli kotów jest ich nocna aktywność. Jeśli ta ogranicza się wyłącznie do przechadzek po mieszkaniu czy domu lub samodzielnej zabawie – nie jest to nic uciążliwego. Trudności zaczynają się wówczas, gdy mruczek zaczyna wydawać dźwięki, skacze po klamkach i drapie drzwi.

Jakie mogą być przyczyny, że kot nie pozwala domownikom spać oraz, czy da się nauczyć kota spać nocą?

Koty są łowcami

Koty są drapieżnikami. Żyjąc na wolności lub wychodząc z domu zaczynają swoje polowanie wieczorami i nocą. Jest to uwarunkowane ich naturą.

W kręgu zainteresowań kota są małe gryzonie, a więc myszki, szczury, krety. Bardzo rzadko można przecież zaobserwować myszy w ciągu dnia – no chyba, że te w domowej klatce. To właśnie dlatego cykl łowiecki naszych domowych tygrysów zaczyna się nocą – w idealnym momencie na złapanie swojej smacznej ofiary.

Nic więc dziwnego, że koty, które są wychodzące zaczynają wieczorne i nocne harce, domagają się uwagi i nierzadko zabawy – a my właściciele, musimy rano iść do pracy.

Ceną spokoju w dzień może być niespokojna noc…

Niektóre koty przesypiają w dzień bardzo wiele czasu. Nie przychodzą się pobawić, nie wykazują się chęcią do jakiejkolwiek aktywności. Właściciele często się cieszą – przecież trzeba odpocząć po całym dniu w pracy.

Koty, które zbyt długo śpią w dzień mogą zaczynać chęć zabawy w nocy, bo przecież, ile można spać? Jeśli masz problem z kotem, a dokładniej z jego głośnym zachowaniem w nocy i domaganiem się uwagi z jego strony – przeanalizuj, ile czasu śpi Twój zwierzak w ciągu doby. Być może jest to większość dnia i warto spróbować to zmienić.

Jeśli zauważysz, że Twój kot przesypia większość dnia:

  • zaproponuj mu zabawę, zachęcając go do tego wędką, sznureczkiem, dzwoneczkiem,
  • spróbuj delikatnie obudzić zwierzaka głaskaniem, a następnie zaproponuj zabawę,
  • postaraj się trochę kota zmęczyć w ciągu dnia.

A może kot jest głodny?

Czasami przyczyną nawoływania jest pusta miska! Zwróć więc uwagę, aby przed pójściem spać zwierzak był najedzony i miał jeszcze coś „na czarną godzinę”. Nocne budzenie na karmienie bardzo często dotyczy młodych kotów, które są bardzo energiczne i szybko spalają to, co zjadły.

Podobnie miska z wodą – kot powinien mieć zawsze dostęp do świeżej i czystej wody.

Dlaczego kotki wrzeszczą nocą?

Nocne wrzaski to domena kotek – tych niewykastrowanych. Jeśli zdarza się, że Twoja kotka wręcz wrzeszczy w nocy – zapewne jest właśnie w rui i nawołuje kocura.

Niektóre dźwięki wydawane przez koty nocą są ich naturalną oznaką popędu płciowego i „zgłaszania” chęci do prokreacji. Kotki, które są niewykastrowane bardzo głośno miałczą. Zdarza się, że skaczą do klamek, drapią drzwi, ocierają się o właściciela.

Ruja jest bardzo wykańczająca dla kota, ale i dla właścicieli, dlatego koty powinny być kastrowane już po 12 tygodniu życia. Zabieg zmniejszy ryzyko rozwoju niektórych nowotworów i bardzo uciążliwych nocnych nawoływań.

Jak nauczyć kota spać w nocy?

Warto pamiętać, że koty są naturalnymi łowcami. I choć tego nie da się zmienić to można wpłynąć na niektóre zachowania zwierzaka.

Koty, które nigdy nie wychodziły na zewnątrz, zazwyczaj nie mają problemu ze snem – dostosowują swój dobowy rytm do życia właściciela i gdy ten kładzie się spać – kot idzie razem z nim.

Jako właściciel możesz poświęcić nieco więcej uwagi kotu – na przykład pobawić się wędką, dzięki czemu zostanie zaspokojony jego naturalny cykl łowiecki. Po polowaniu i przyczajaniu – czas na konsumpcję ofiary – daj pupilowi jeść. Dobrze jest rozplanować dzienne aktywności zwierzaka tak, aby zacząć zabawę kilka godzin przed Twoim snem – dzięki temu zwierzak będzie zmęczony, jego potrzeby zapewnione, a Ty prawdopodobnie będziesz mógł spokojnie zasnąć.

Kiedy Twój kot budzi się w nocy – sprawdź:

  • czy nie jest głodny;
  • czy nie jest to kotka w rui;
  • czy ma wodę;
  • czy miał zapewnioną rozrywkę w ciągu dnia.

Możesz spróbować też wprowadzić regularne pory kładzenia się spać. Nie tylko dobrze to zadziała na spokój, ale również na Twoje zdrowie. Jeśli tylko sytuacja Ci na to pozwala – koniecznie spróbuj!

SIATKA DLA KOTA Z MONTAŻEM

montaz-siatki-dla-kota