Lista roślin, które mogą zaszkodzić Twojemu kotu

Ozdobą każdego salonu są kwiaty, nie tylko cięte, ale również te doniczkowe. Lubimy na nie patrzeć i dbać, aby cieszyły oko nie tylko Nasze ale i gości. Natomiast warto zastanowić się czy w Twoim domu znajdują się trujące kwiaty dla kota.

W związku z tym, że kot jest bardzo ciekawskim zwierzakiem, który może wspiąć się nawet na najwyższe miejsca w Naszych czterech kątach, ukrycie przed nim roślin jest nie lada wyzwaniem. Koty z natury sięgają po rośliny, aby wspomóc trawienie lub uzupełnić braki mineralne, natomiast warto zapoznać się z listą kwiatów do których pupil nie może mieć dostępu.

Poniższa lista zawiera najczęściej występujące rośliny w Naszych domach, które mogą zaszkodzić Twojemu kotu:

Naparstnica

Naparstnica, choć bardzo piękna z kwiatami przypominającymi trąbki, jest bardzo trująca dla psów, kotów, a nawet ludzi. Naparstnica zawiera naturalnie występujące trucizny, które wpływają na serce.

naparstnica

Krokus

Oba rodzaje krokusów – wiosenny i jesienny – są niebezpieczne dla zwierząt domowych. Wiosenne krokusy mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe, w tym wymioty i biegunkę, jeśli zostaną połknięte. Wszystkie części krokusa jesiennego są silnie toksyczne i mogą powodować poważne objawy, w tym wymioty, krwawą biegunkę, krwawienie z przewodu pokarmowego, uszkodzenie wątroby i nerek, niewydolność oddechową oraz drgawki.

krokus

Amarylis

Jedzenie amarylisu może powodować wymioty, zmiany ciśnienia krwi, drżenie i drgawki.

amarylis

Irys

Podobnie jak wiele popularnych wiosennych kwiatów, najbardziej toksyczną częścią jest cebulka.

irys

Chryzantema

Chociaż chryzantemy są tylko lekko toksyczne, zawierają pyretryny, które są stosowane w lekach na pchły i kleszcze dla psów i są szczególnie trujące dla kotów. Jeśli Twój kot zjadł chryzantemy, zwróć uwagę na wymioty, biegunkę i brak apetytu

chryzantema

Żonkil

Te rośliny są synonimem wiosny, ale żółte kwiaty zawierają trujący alkaloid, który może wywoływać wymioty, podczas gdy kryształy w cebulkach są silnie toksyczne i mogą powodować poważne stany, takie jak arytmie serca lub depresję oddechową.

zonkil

Hiacynt

Najwyższe stężenie trucizny w tych kwiatach występuje w cebulce. Zjedzenie cebulki hiacyntu może prowadzić do ślinienia się, wymiotów lub biegunki – w zależności od spożytej ilości.

hiacynt

Tulipan

Jest jednym najpopularniejszych kwiatów ciętych na Naszych stołach, ale niestety tulipany są toksyczne dla kotów. Cebule są najbardziej toksycznymi częściami, ale każda część rośliny może być szkodliwa dla kota, dlatego wszystkie tulipany należy trzymać z daleka. Zawierają alergizujące laktony, które w przypadku połknięcia mogą prowadzić do wymiotów, biegunki i depresji.

tulipan

Lilia

Niektóre rodzaje lilii – te z gatunków Lilium lub Hemerocallis – są bardzo, bardzo niebezpieczne dla kotów. Należą do nich azjatyckie, dzienne, wielkanocne, japońskie i lilie tygrysie. Wszystkie te kwiaty zawierają wysoce toksyczne substancje i zjedzenie tylko dwóch lub trzech liści, a nawet picie wody z wazonu, który je zawiera, może być potencjalnie śmiertelne. W rzeczywistości wiadomo nawet, że koty połykają toksyczną ilość pyłku, po prostu myjąc się po otarciu o kwiaty

lilia

Hortensja

Występuje w wielu ogrodach ze względu na ich piękno i jest popularna w formie suszonych kwiatów. Ich poziom toksyczności dla kotów jest niski i może powodować bóle żołądka, wymioty i osłabienie w przypadku połknięcia główek kwiatowych.

hortensja

Jak możesz uchronić swojego kota?

Usuń szkodliwe rośliny z domu lub przenieś je do pomieszczenia, do którego kot nie ma dostępu. Dbaj również o porządek w miejscu, gdzie znajdują się rośliny, ponieważ pyłki, igły, nasiona, kwiaty i liście, które są przenoszone pod butami, mogą być potencjalnie toksyczne dla kotów. Często kot połyka toksyczne substancje roślinne podczas pielęgnacji, ponieważ pyłki lub nasiona są uwięzione w ich futrze lub na łapach.

Różne rośliny stwarzają różne zagrożenia dla zdrowia kotów, jedne są znacznie bardziej niebezpieczne niż inne. Objawy zatrucia roślin u kotów zaczynają się od łagodnych podrażnień skóry po poważne problemy z nerkami lub sercem.

Objawy substancji drażniących

 • swędzenie, drapanie
 • obrzęk
 • czerwone, łzawiące oczy
 • podrażnienie wokół ust
 • objawy żołądkowo-jelitowe
  • wymioty
  • biegunka
 • inne poważne objawy
  • trudności w oddychaniu
  • nieregularne bicie serca
  • ślinienie się, trudności w połykaniu
  • częste oddawanie moczu

Co zrobić, jeśli Twój kot jadł rośliny trujące?

NATYCHMIAST skontaktuj się z weterynarzem, jeśli zauważysz, że Twój kot zjada roślinę, której nie jesteś pewien. Ale zanim udasz się do weterynarza, powinieneś zrobić kilka rzeczy:

Przenieś swojego kota w bezpieczne miejsce

Spokojnie usuń wszelkie kawałki rośliny z pyska, łap lub sierści kota, a następnie przenieś kota w bezpieczne, ograniczone miejsce (z dala od rośliny), przygotowując się do wizyty u weterynarza.

Zidentyfikuj truciznę

Poświęć kilka sekund, aby zidentyfikować roślinę szkodliwą, którą zjadał Twój kot, a następnie zadzwoń do swojego weterynarza.

Weź ze sobą próbkę rośliny lub…

Przynieś próbkę toksycznej rośliny, aby pokazać ją swojemu lekarzowi weterynarii lub jeśli nie masz pewności, którą roślinę jadł Twój kot, rozważ przyniesienie próbki wymiocin kota zawierającej materiał roślinny. Możliwość zidentyfikowania niebezpiecznej rośliny, którą połknął Twój kot, zapewni Twojemu weterynarzowi przewagę, jeśli chodzi o diagnostykę i leczenie.

Jeśli nie możesz podać swojemu weterynarzowi nazwy rośliny, którą połknął Twój kot lub próbki materii roślinnej, lekarz weterynarii będzie musiał przeprowadzić serię testów w celu określenia rodzaju spożytej trucizny, aby zapewnić odpowiednie leczenie do twojego kociego przyjaciela.
Niemniej jednak, jeśli Twój kot zdoła połknąć toksyczną lub trującą roślinę doniczkową, znajomość nazwy rośliny może pomóc weterynarzowi w szybkim leczeniu Twojego kociego przyjaciela.

Podsumowując, jeśli Twój kot zje lub wejdzie w kontakt z którąkolwiek z tych roślin lub innych niebezpiecznych przedmiotów, będziesz musiał natychmiast zwrócić się o pomoc weterynaryjną. Zalecamy również zabranie ze sobą części toksycznej rośliny w celu łatwej identyfikacji i pomocy w leczeniu.

SIATKA DLA KOTA Z MONTAŻEM

montaz-siatki-dla-kota