Kto z Nas nie uwielbia patrzeć jak bawi się kot. Koty to inteligentne i ciekawskie stworzenia. Aby prawidłowo funkcjonowały powinniśmy zapewnić Im stymulację psychiczną jak i fizyczną.
Zabawa z kotem w domu powinna być odwzorowaniem życia kota w naturalnym środowisku, dlatego Twój kot musi „polować”. Powinniśmy zapewnić mu odpowiednie zabawki, tak aby przypominały naturalne środowisko.

Wskazówki do wspólnej zabawy z kotem

– Zapewnij szeroki wybór zabawek, najlepiej naśladujących naturalne środowisko (np. mysz). Zabawki, które wykonują nieregularne ruchy i symulują lub naśladują ruchy zdobyczy, są bardzo ekscytujące dla kotów.

– Podczas zabawy z kotem obracaj i zmieniaj zabawki.

– Pozwól, aby kot schwytał „zdobycz” pod koniec polowania, dzięki temu zaspokoisz jego naturalny instynkt łowiecki .
– używając lasera do zabawy, ukryj smakołyk. Na koniec pozwól kotu złapać laser w miejscu w którym ukryty jest smakołyk. W taki sposób wynagrodzisz swojego pupila, a on poczuje się jakby złapał zdobycz.

– warto pod ręką mieć gadżety wspomagające, takie jak drapaki, półki zawieszone na wysokości, przywiązane zabawki tak ,aby Twój kot mógł bawić się sam, gdy nie ma Cię w domu.

– gdy Twój kot odchodzi od Ciebie, kończy zabawę. Nie wymuszaj interakcji, zamiast tego pozwól mu inicjować, wybierać i kontrolować typ kontaktu z ludźmi, którego pragnie. Każdy kot ma swoje indywidualne preferencje.

– Pamiętaj, aby podczas zabawy z kotem nie używać produktów które są łatwe do połknięcia i powodują bardzo poważne problemy jelitowe wymagające operacji.

– wprowadź interaktywną zabawę na wczesnym etapie życia swojego kota, aby mógł nauczyć się z Tobą bawić
– Nigdy nie używaj rąk ani stóp jako zabawek. Chociaż może się to wydawać urocze w przypadku kociąt. Drapanie lub gryzienie może prowadzić do bolesnych urazów i infekcji.

– Jeśli masz więcej niż jednego kota, pamiętaj, aby bawić się z nimi indywidualnie.

Twój dom – przyjazne środowisko dla kota

Przygotowując swoje mieszkanie,upewnij się, że Twój kot ma wiele bezpiecznych kryjówek. Koty uwielbiają bawić się w chowanego. Wysokie ściany lub legowiska dla kotów, pudełka kartonowe to dobre opcje.
Koty uwielbiają wyniesione grzędy lub drapaki, dzięki czemu mogą obserwować, czuć się bezpiecznie i czuć się lepiej. Upewnij się, że kuweta Twojego kota jest umieszczona tak, aby mógł on mieć do nich łatwy dostęp bez żadnych wyzwań. Umieść jedzenie i wodę w oddzielnym miejscu, w którym może jeść i pić bez stresu.

Zabawa z kociętami

Małe kocięta przynoszą Nam najwięcej radości. Bawiąc się z młodymi kotami pamiętajmy, że Twój kociak jest „dzieckiem”, dlatego trzymaj go z dala od ostrych przedmiotów i małych rzeczy którymi mógłby się zakrztusić.
Jedną z najlepszych i najbezpieczniejszych zabawek dla kociaków będzie bawełniany gryzak. Do tego wykorzystać możemy zwinięte skarpetki. Bawiąc się popularną plastikową kulką z dzwoneczkiem, pamiętajmy aby schować ją po zakończonej zabawie, inaczej bardziej niż pewne jest to, że zostaniemy obudzeni w nocy, gdy kociakom zachce się nocnej zabawy 🙂

Domowe zabawy z kotem

ZABAWA W CHOWANEGO – Ukryj jedną z zabawek swojego kotka pod kocem i patrz, jak próbuje odkryć ukryty klejnot. Spróbuj przymocować zabawkę do sznurka, aby móc ją poruszać pod kocem.

KONKURS ŚPIEWU – Kiedy miauczy, spróbuj odpowiedzieć tym samym dźwiękiem. Najprawdopodobniej odwzajemni miauczenie.

SZTUCZKI – Koty naprawdę potrafią nauczyć się sztuczek! Przygotuj smakołyki, pozwól jej powąchać i wydaj polecenie (np. Potrząśnij). Jeśli twój kot robi to, o co prosisz, daj mu przyjemność. Powtarzaj. Jeśli nadal jest zainteresowany spróbuj nakłonić kota do wykonania tej sztuczki 5–10 razy z rzędu, aby utrwalić zachowanie.

PUSTE PUDEŁKO – w dużym kartonie umieść piłeczkę. Następnie wpuść kota – zabawa gwarantowana 🙂

PUSZCZANIE BANIEK – Twój kot będzie się dobrze bawić próbując złapać bąbelki. Pamiętaj, aby nie używać toksycznych płynów, mogących zagrozić bezpieczeństwu kota.

POSZUKIWANIE SKARBU – Ukryj smakołyki w bezpiecznych, ale trudno dostępnych miejscach w całym domu. Możesz umieścić je na wysokiej, solidnej półce lub w innym miejscu.

SMARTFONOWA ŁAPANKA – pobierz zabawną aplikację dla kotów. Następnie połóż telefon na płaskiej powierzchni i obserwuj, jak kot zaczyna się bawić.

Jest mnóstwo gier i zabaw, dzięki którym możemy spędzać czas z Naszymi pupilami. Pamiętajmy aby nie popadać w rutynę. Zmieniajmy zabawki, zabawy tak, aby Nasz kociak był zdrowy i radosny.

SIATKA DLA KOTA Z MONTAŻEM

montaz-siatki-dla-kota