Każdy właściciel kota przechodzi chwile grozy, gdy ukochany pupil ucieka lub długo nie wraca do domu. W zależności od tego, czy kot jest wychodzący, czy nie zazwyczaj może oddalić się od domu mniej lub bardziej. Oczywiście każde zwierzę to indywidualne podejście, inny charakter oraz odporność na stres i zmiany sytuacji. Twój kot zaginął i nie wiesz jak zacząć poszukiwania? Przede wszystkim nie panikuj. Przeczytaj poniższy artykuł i wykorzystaj informacje w nim zawarte, by poszukiwania były efektywne.
Kot wychodzący – gdzie może być?
Decydując się na wypuszczanie kota sporo ryzykujesz. Nie tylko tym, że ucieknie. Koty to zwierzęta domowe i nie powinny być wypuszczane na dwór. Nawet na trawie czy chodniku mogą znajdować się pierwotniaki czy wirusy, które mogą spowodować uszczerbki na zdrowiu. Ponadto koty wychodzące są narażone na ataki innych zwierząt, a więc zranienia, pogryzienia. Jeśli zwierzę nie jest kastrowane, to u samic istnieje ryzyko częstego zachodzenia w ciążę i dużego obciążenia organizmu z nią związanego. Mając to na uwadze należy rozważyć ryzyko związane z wypuszczaniem zwierzęcia na dwór.
Jeśli jednak na codzień Twój kot wychodzi i nie wraca długo do domu, powinieneś przeszukać przede wszystkim wszystkie zakamarki w okolicy domu. Stodołę, garaż, strych. Warto przy tej czynności wołać zwierzę po imieniu lub tak jak zwykle go przywołujesz. Dobrym pomysłem może być także pozostawienie karmy w kilku miejscach w okolicy miejsc zamieszkania.
W poszukiwaniach kota może także pomóc poinformowanie sąsiadów, żeby zwracali uwagę na zwierzęta.
W zimie koty chcą przebywać w miejscach ciepłych. Bardzo często zdarzają się sytuacje odnajdywania mruczka pod maską samochodu – tam gdzie jest ciepły silnik. Warto więc poza obejściem domu sprawdzić także samochody.
Uciekł kot niewychodzący
Zdarzają się przypadki, że zwierzę ucieknie miedzy nogami lub wyskoczy z okna parterze czy balkonu. Poszukiwanie zaginionego kota powinien rozpocząć w okolicy mieszkania. Zwykle nie oddalają się one dalej niż kilkaset metrów. W miastach może się zdarzyć, że zostanie wyłapany przez straż miejską i zawieziony do schroniska. Jeśli więc upłynęło kilka godzin od ucieczki, warto zadzwonić do domów tymczasowych i schronisk, aby upewnić się, że kota ktoś tam nie odwiózł.
Zwierzę, które uciekło z domu może być mocno przestraszone i zdezorientowane. jeśli więc w okolicy Twojego miejsca zamieszkania znajdują się piwnice lub pomieszczenia, w których mógłby się schować – koniecznie je sprawdź! Kiedy Twój kot zaginie, a nie jest typem wędrowcy, a domatora – powinien szybko wrócić.
Jak odnaleźć swojego zaginionego kota?
Poza nawoływaniem i obejściem okolic domu czy mieszkania, można także wykonać działania rozszerzone na większą skalę. Przede wszystkim warto zatelefonować do schronisk oraz domów tymczasowych czy nie znalazł ktoś kota. Warto jest również napisać ogłoszenie w internecie i umieścić go w mediach społecznościowych. Bardzo dużo udostępnień zyskują posty, w których wskazuje się miejsce ostatniego pobytu zwierzaka, imię oraz zdjęcie i informację o zaginięciu. Lokalne media społecznościowe i grupy tworzone przez miłośników zwierząt, niejednokrotnie przyczyniają się do szybszego odnalezienia kota.
Wykonując ogłoszenia, można także wykonać te konwencjonalne. Wystarczy wydrukować kilka sztuk i rozwieść na osiedlu na przeznaczonych do tego tablicach. Pamiętaj, aby nie umieszczać nic na drzewach czy przystankach autobusowych – grozi za to mandat!
Dobrym sposobem jest codziennie sprawdzanie okolicznych piwnic i okolic samochodów, w których kot mógłby się schować. Warto także powiadomić schroniska i domy tymczasowe o tym, że taki kot uciekł. Dzięki temu możesz liczyć na kontakt z ich strony, w przypadku odnalezienia zwierzaka.
Czip dla kota – czy czipowanie ma sens?
Czipowanie zwierząt jest powszechną praktyką, choć niewiele osób jeszcze o niej wie. Czip to malutkie urządzenie (wielkości ziarenka ryżu), które wszczepia się pod skórę kota. Wiele osób myśli, że czip jest nadajnikiem GPS. Nic bardziej mylnego!
Taka praktyka najczęściej jest stosowana u zwierząt rasowych. Odnalezienie jakiegokolwiek zwierzęcia i zgłoszenie tego faktu w schronisku czy u weterynarza, wiąże się ze sprawdzaniem, czy znajda jest zaczipowana. Czytniki posiadają zwykle wszyscy weterynarze i większość schronisk.Te małe urządzenie pod skórą kota, choć nie nadaje sygnału GPS, to zawiera bardzo przydatne informacje. Zwykle jest to numer telefonu, adres i dane właściciela.Dzięki temu jest możliwość szybkiego poinformowania właściciela o odnalezieniu jego pupila.
Zaczipowanie kota jest przydatne. Koty bowiem nie powinny nosić obroży, ze względu na wysokie ryzyko uduszenia się lub powieszenia (nawet w domu).Wszczepienie ma więc sens. Zabieg wykonuje się u weterynarza. Czipy można zwykle zakupić samodzielnie, ponieważ te z lecznicy kosztują więcej. Czipowanie trwa kilka sekund, a zabieg to nic innego jak zastrzyk. Samo urządzenie jest niewyczuwalne zarówno dla kota, jak i głaskającego go właściciela.